Sreda, 6. 1. 2016, 12.01
8 let, 7 mesecev
Kazen za teroriste: odvzem državljanstva
Po vsakem terorističnem napadu v Franciji se pojavijo novi predlogi, kako omejiti terorizem. Predsednik države je zdaj predlagal, da bi francoskim državljanom, ki bi v Franciji izvedli teroristični napad, odvzeli državljanstvo. Predlog glede na javnomnenjske ankete podpira 90 odstotkov Francozov, proti predlogu pa so organizacije za človekove pravice. Francoski predsednik Francois Hollande predlaga celo, da bi ta ukrep zapisali v ustavo. O tem bodo februarja razpravljali v parlamentu.
Hollande je na nasprotnike ukrepa naletel tudi v svoji socialistični stranki. Celo francoski premier Manuel Valls je dejal, da bi bil tak ukrep le simbolen in bi imel malo praktičnih posledic za varnost države. "Džihadisti so pripravljeni žrtvovati življenje, torej je grožnja z odvzemom državljanstva popolnoma brezpredmetna," je dejal za časopis Journal du Dimanche.
Predlogu nasprotuje tudi ministrica za pravosodje Christiane Taubira, ki je v intervjuju za alžirski radio celo dejala, da bo, če bo predlog podprt, odstopila.
A Hollande kljub temu vztraja. V novoletnem nagovoru državljanom je dejal, da je povsem legitimno, da se Francija zaščiti z vsemi sredstvi. Pri tem je poudaril, da bi se ukrep nanašal le na Francoze z dvojnim državljanstvom.
V Franciji ima približno tri milijone Francozov dvojno državljanstvo. Z ukrepom bi jih postavili v neenak pravni položaj v primerjavi z ljudmi, ki imajo le francosko državljanstvo. "Zato bi se Francozi z dvojnimi državljanstvom, ki so večinoma priseljenci, še težje integrirali v družbo in čutili pripadnost državi," je prepričan Baudouin.
Kritikom predloga se zdi sporno tudi to, da bi bilo to zapisano v ustavi. Francoska ustava poziva k bratstvu in enotnosti, z razdelitvijo na bolj ali manj zaščitene državljane pa bi pozivala k delitvi. Od francoske revolucije dalje velja tudi pravica "le droit du sol" (pravica do države), to je eden izmed temeljnih principov francoske ustave in vsem, ki so rojeni v državi, daje pravico do državljanstva.
V francoski zgodovini že obstajajo primeri, da je vlada ljudem odvzela državljanstvo. Prvič se je to zgodilo v 19. stoletju, ko so državljanstvo odvzeli posestnikom, ki niso hoteli sprejeti odprave suženjstva.
Bolj boleč za Francoze pa je drug zgodovinski primer. Vichyjska vlada, ki je sodelovala z nacisti, je v štiridesetih letih 20. stoletja odvzela državljanstvo na tisoče Židom.
Podoben ukrep odvzema državljanstva terorističnim osumljencem z dvojnim državljanstvom poznajo v Kanadi in Veliki Britaniji. V zadnji so od leta 2006 odvzeli 27 državljanstev, samo leta 2013 dvajset. Eden izmed domnevnih teroristov, ki so mu odvzeli državljanstvo, je, preden so ga hoteli deportirati v Alžirijo, trikrat poskušal storiti samomor.