Sreda, 20. 1. 2016, 11.46
7 let, 3 mesece
Kaj bodo storili zaskrbljeni vladarji sveta?
Med 20. in 23. januarjem bo v Davosu 46. letno srečanje Svetovnega gospodarskega foruma (WEF), ki se ga bo udeležilo okoli 2.500 pomembnih svetovnih politikov in poslovnežev.
V švicarsko zdraviliško in turistično mesto, ki velja za najvišje ležeče mesto v Evropi (leži na 1.560 metrih nadmorske višine), tako prihaja močna ameriška delegacija na čelu z ameriškim podpredsednikom Joejem Bidnom.
V mesto, ki je tudi prizorišče znanega romana Čarobna gora nemškega pisatelja Thomasa Manna, bosta prišla britanski in francoski premier, David Cameron in Manuel Valls, ne bo pa nemške kanclerke Angele Merkel. Namesto nje bo v Davos prišel nemški predsednik Joachim Gauck.
Tema letošnjega Davosa je nova industrijska revolucija, toda v ospredju pogovorov bodo zagotovo migrantsko-begunska kriza in svetovni konflikti (Sirija, Irak, spor med Iranom in Savdsko Arabijo, ukrajinska kriza …).
Le četrtina najpomembnejših svetovnih menedžerjev v prihodnjih 12 mesecih pričakuje svetovno rast gospodarstva, pred enim letom je bilo takih še 37 odstotkov. Številne je strah, da se bodo države začele zapirati in izvajati protekcionistične ukrepe.
- naraščajoči politični spori in krize,
- cena nafte,
- pešanje kitajskega gospodarstva ter
- priseljevanje in migrantsko-begunska kriza (to zlasti skrbi nemške menedžerje).
Davos želi biti v zadnjem času nekakšen mini OZN, toda številne politične in gospodarske krize in težave, o katerih so razglabljali v preteklih letih (sirska državljanska vojna, sovražni odnosi med Iranom in Izraelom …), so ostale nerešene, nekatere so se celo poglobile.
V Davos prihajajo številni zvezdniki: