V Afganistanu že četrti dan potekajo protesti proti pripadnikom mednarodnih sil Isaf.
Protesti so izbruhnili po tem, ko je prišlo na dan, da so ameriški vojaki v oporišču Bagram zažgali več islamske verske literature, tudi kopij Koranov.
Zveza Nato Afganistance prosi za potrpljenje in zagotavlja, da je preiskava incidenta v polnem teku.
K protestom pozivajo tudi nekateri islamski duhovniki
Demonstracije so danes po obredni petkovi molitvi zajele Kabul in druga afganistanska mesta v severnih provincah Baglan in Kunduz, osrednjih Bamijanu in Gazniju ter v Nangarharju na vzhodu države. Ponekod so k protestom z besedami, da so si sile Isaf privoščile skrunjenje Korana, med molitvijo pozivali islamski duhovniki.
Množice protestnikov v Kabulu, ki so vzklikale "Smrt Ameriki", so varnostne službe skušale umiriti s streli v zrak, pri čemer je bil ranjen najmanj en protestnik.
Nemčija preventivno umaknila svoje vojake
Zaradi mirnih protestov pred vojaškim oporiščem v Talukanu, v katerih je sodelovalo približno 300 ljudi, je Nemčija preventivno odredila umik svojih vojakov iz oporišča. Vojake, ki bi oporišče sicer v okviru odhoda nemških sil iz Afganistana morali zapustiti konec marca, so skupaj z orožjem in drugo opremo premestili v bližnje oporišče v Kunduzu.
V protestih je doslej umrlo najmanj 15 oseb
Nato je Afganistance sicer pozval k miru in koncu protestov. Poveljnik sil Isaf, ameriški general John Allen, je zatrdil, da Nato skupaj z Afganistanom preučuje okoliščine incidenta z namenom preprečiti ponavljanje tovrstnih dogodkov.
Incident se je zgodil v torek v ameriškem vojaškem oporišču Bagram severno od Kabula, v protestih, ki so mu sledili, pa je doslej umrlo najmanj 15 oseb, med njimi dva ameriška vojaka. Gnev Afganistancev ne pojenja kljub nedavnemu opravičilu ameriškega predsednika Baracka Obame za dogodek.