Torek, 18. 8. 2015, 13.49
8 let, 9 mesecev
Jeremy Corbyn, britanski Cipras
"Ljudje imajo dovolj politike izkoriščanja in nadzora," je na nedavnem zborovanju v Londonu dejal Jeremy Corbyn, kandidat za predsednika britanskih laburistov. Ko je stranka izgubila na majskih parlamentarnih volitvah, je odstopil njen tedanji predsednik Ed Miliband, tako da zdaj potekajo volitve za novega predsednika stranke. Jeremy Corbyn je trenutni favorit.
Vsi novi člani bi na čelu stranke radi videli Jeremyja Corbyna. Tako so se med laburiste vpisali tudi člani zelenih, socialistične koalicije in stranke Leve enotnosti, ki jo je leta 2013 ustanovil režiser Ken Loach. Vsi ti si želijo sprememb, za katere upajo, da jih bo prinesel Corbyn.
Tako kot podobna levičarska gibanja v Evropi, na primer grška Siriza in španski Podemos, tudi Corbyn nastopa proti diktatu kapitala, ki je Evropo pahnil v varčevanje in recesijo. "Ljudje želijo participativno politiko, bolj socialno družbo. Zame je to najbolj zanimiv del procesa sprememb," meni Corbyn.
Tudi Tony Blair je zatrdil, da laburisti na parlamentarnih volitvah nikoli niso zmagali "zaradi levičarskih stališč". A tudi Corbyn Blairu ni ostal dolžan. Dejal je, da bi nekdanji britanski premier moral zaradi laži in vpletenosti v vojno v Iraku odgovarjati na sodišču.
Tako se na primer zavzema za višje davke za bogate, za minimalno plačo, za zvišanje korporativnih davkov, s katerimi bi lahko financirali javne ustanove, tudi univerze, ki bi morale biti brezplačne. Nasprotuje nadaljevanju varčevalnih ukrepov, zavzema se za ponovno podržavljanje britanskih železnic in nekaterih drugih strateških delov industrije. Ostro nastopa tudi proti varčevalnim ukrepom, češ da so to izgovori politikov in še bolj kapitala, da lahko nadzorujejo ljudi. Je tudi zagovornik Velike Britanije kot republike, a zanj to ta hip naj ne bi bila pomembna tema.
Kar zadeva zunanjo politiko, mu očitajo, da zagovarja Vladimirja Putina. Res je sicer, da je lani dejal, da je kriza v Ukrajini posledica "ameriških teženj po širitvi na vzhod", s čimer je mislil na širitev Nata na države, ki so nekdanje članice Varšavskega pakta. Kar zadeva Putina, je večkrat izjavil, da nikakor ni njegov občudovalec.
Kako nenavaden politik za britanske razmere je Jeremy Corbyn, pove tudi to, da ne nosi kravate, da se najraje vozi s kolesom, da zagovarja homeopatijo in da je njegova tretja žena Mehičanka, ki v Veliko Britanijo uvaža kavo pravične trgovine.