Sreda,
28. 8. 2013,
13.18

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Fukušima Japonska

Sreda, 28. 8. 2013, 13.18

8 let, 7 mesecev

Japonska zaradi uhajanja vode iz Fukušime zvišala stopnjo nevarnosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Japonske jedrske oblasti so zvišale stopnjo nevarnosti zaradi najnovejšega uhajanja radioaktivne vode iz poškodovane jedrske elektrarne Fukušima Daiči na "hudo nesrečo".

Japonski jedrski nadzorniki so namreč v sredo nevarnost uhajanja zvišali s prve stopnje na tretjo na sedemstopenjski lestvici.

Upravljavec poškodovane jedrske elektrarne, podjetje Tepco, je prejšnji teden sicer sporočil, da je iz enega od rezervoarjev, ki hranijo vodi, s katero hladijo poškodovane reaktorje, izteklo približno 300 ton radioaktivne vode. Gre za največje uhajanje vode od začetka jedrske katastrofe leta 2011.

IAEA: Prenehajte z objavljanjem zmedenih sporočil Na težave v Fukušimi se je medtem odzvala Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA), ki je Japonsko pozvala, naj bolj jasno razloži, kaj se na območju jedrske elektrarne dogaja, in naj preneha z objavljanjem "zmedenih sporočil" o katastrofi.

IAEA je japonske jedrske oblasti povprašala, zakaj je iztekanje 300 ton radioaktivne vode potrebovalo opozorilno oceno nevarnosti, medtem ko noben drug incident vse od nesreče marca 2011, ko sta reaktorje poškodovala potres in cunami, tega ni dobil. Prvotna jedrsko katastrofo so na sedemstopenjski lestvici ocenili z najvišjo stopnjo.

Tepco se vse težje spopada z vedno večjimi količinami radioaktivne vode Iztekanje prejšnji teden je bil "najnovejši v seriji incidentov, povezanih z uhajanjem kontaminirane vode", je IAEA zapisala v poročilu za japonske jedrske nadzornike. Tepco se očitno vse težje spopada z vedno večjimi količinami radioaktivne vode.

IAEA je posvarila pred pretirano uporabo opozorilne lestvice v prihodnosti, saj bi to lahko zmedlo javnost. "Ena od možnih komunikacijskih strategij je ocenjevanje podobnih incidentov na enak način in da se pri tem razloži varnostne implikacije teh dogodkov," je še priporočila agencija.