Četrtek, 10. 12. 2015, 14.08
8 let, 7 mesecev
Islamska država zaposluje na stotine fotografov in snemalcev
Islamska država ima dobro organizirano propagando. Za razliko od Al Kaide, katere podoba je temeljila na Osami bin Ladnu, IS stremi k temu, da je sama po sebi blagovna znamka, kot Nike ali Coca-Cola, poroča Washington Post. Zato izjemno skrbijo za svojo podobo. To se vidi že po objavljenih posnetkih. V časih Al Kaide so bili ti amaterski in podobni domačim videoposnetkom. Nasprotno IS producira natančno zrežirane podobe, polne posebnih učinkov in dramatičnih scen.
Kot je razložil novinarjem Washington Posta, so mu vsak dan na listu papirja z uradnim emblemom Islamske države sporočili nalogo. Včasih je snemal petkove molitve, včasih usmrtitve. Spominja se, da so na usmrtitev 160 sirskih vojakov poslali deset snemalcev in fotografov. Kako obsedeni so s podobo, je vidno tudi iz pričevanja, da so usmrtitve ponavadi zrežirane do zadnje podrobnosti. Abu Hadžer je snemal javno usmrtitev, ki so jo pripravljali in prizore ponavljali toliko časa, dokler snemalci niso bili zadovoljni s posnetki.
Vodje medijske službe imajo nazive emir, dobivajo višjo plačo kot borci, imajo boljše avtomobile in so privilegirani. Opremo dobivajo iz Turčije, pri obdelavi in objavi gradiva pa jim pomaga tudi nekaj tujcev, med njimi najmanj en Američan. "Medijski ljudje so pomembnejši kot vojaki," meni Abu Hadžer: "Oni prepričujejo borce, da se borijo, in novačijo člane."
Prebežniki navajajo, da so morali vse posnetke konec dneva naložiti na USB-ključek in jih predati. Pregledali so jim tudi mobilne telefone, da ne bi v njih imeli neavtoriziranih posnetkov. Posnetke je nato prevzela enota za montažo.
"IS posnetke uporablja za ustvarjanje podobe moči. Vsi posnetki so oblikovani za ciljno občinstvo mladih moških, ki so odrasli s pametnimi telefoni, družbenimi omrežji in filmi s posebnimi učinki," je za portal Flip Board dejal novinar Washington Posta Greg Miller, ki je raziskoval propagandni ustroj Islamske države.
Propagandni stroj je namenjen tako zunanji kot notranji javnosti. Za prebivalce Islamske države ustvarjajo kombinacijo resničnosti, razpeto med idealiziranimi podobami življenja v Islamski državi in brutalnosti do zunanjih sovražnikov. Ker je internetni dostop v Islamski državi omejen, posnetke predvajajo na velikih zaslonih na mestnih ulicah.
Direktor FBI James B. Comey je dejal, da so medijske enote IS vojaški cilji. V enem zadnjih letalskih napadov so Američani ubili sedem visokih medijskih uradnikov IS, kar pa ne pomeni, da je islamistična propaganda utihnila. Nasprotno – ravno so objavili novo številko francoske revije z naslovnico Pariz na kolenih.