Ponedeljek, 18. 6. 2018, 10.57
6 let, 7 mesecev
Hrvaški reševalci ustavili reševanje turške tovorne ladje
Hrvaški reševalci so ponoči ustavili reševanje turške tovorne ladje, ki je v nedeljo zaradi vdora vode začela toniti v bližini hrvaškega otoka Jabuka. Omenjeno ladjo so reševalci nameravali odvleči v ladjedelnico v Trogirju, vendar pa je vanjo ponoči spet začela vdirati voda.
#Hrvatska: Turski teretni brod tone u Jabučkoj kotlini https://t.co/Udq8DSnXpi #Turska #teretnibrod pic.twitter.com/yBBbp3IJVu
— ANADOLU AGENCY (BHS) (@aa_balkans) June 17, 2018
Reševanje turške ladje so ustavili nekaj več kot 20 navtičnih milj od Trogirja. Kapitan splitske luške kapitanije Davor Vidan ni izključil možnosti, da bo ladja potonila, a je izrazil upanje, da bodo danes nadaljevali vleko.
Pristojni zatrjujejo, da ni bilo onesnaženja
Potrdil je, da so ladjo ustavili 12 navtičnih milj severozahodno od otoka Drvenik Mali ter da so na kraju dogodka gasilci, ki črpajo vodo, in potapljač, ki bo poskušal ugotoviti, ali je možno ustaviti vdor vode v ladjo. Preden so v nedeljo začeli vleči ladjo proti Trogirju, so sicer na njen trup postavili aluminijasto ploščo in s tem preprečili vdor vode.
Medtem so v Split danes prepeljali tudi pet preostalih članov posadke, vključno s kapitanom, ki so se tako pridružili osmerici, ki so jo z ladje rešili v nedeljo. Hrvaške oblasti so zatrdile, da ni prišlo do onesnaženja in da za to za zdaj ni nevarnosti.
Škoda na ladijskem trupu bi bila lahko posledica starosti plovila
Poveljnik splitske postaje pomorske policije Joso Vujić je povedal, da bodo preiskali tudi vzrok nesreče. Za zdaj je znano le, da je bilo vreme mirno in da se ladja ni nikamor zaletela. Pristojni zato domnevajo, da je škoda na trupu ladje posledica starosti plovila.
Na 85-metrski ladji, ki je bila zgrajena pred 25 leti, je okoli 3.000 ton sinter magnezita ter 70 ton pogonskega goriva in maziv. Ladja je iz Turčije plula proti Kopru.
Medtem so na hrvaškem ministrstvu za morje, promet in infrastrukturo danes potrdili, da so na ladji že uspeli sanirati tudi drugo odprtino, skozi katero je v ladjo vdirala voda, in da reševalci že nadaljujejo z vleko turške ladje v smeri Trogirja. Iz trogirske ladjedelnice so sporočili, da so ladjo pripravljeni popraviti na morju ali na kopnem. Po popravilu se bo posadka vrnila na ladjo in bo nadaljevala plovbo proti Kopru.
Ladjo uvrstili na črni seznam
Kot so dodali, so nekatera sredozemska pristanišča turško ladjo uvrstili na črni seznam in ji prepovedali sidranje.
Ladjo so v popoldanskih urah prepeljali v trogirsko ladjedelnico, je poročal hrvaški radio. Kot so so dodali, bodo pristaniške oblasti pregledale ladjo, da bi ugotovili razloge za nesrečo. Če bodo ugotovili odgovornost lastnika ladje ali odgovornih oseb, bodo sledile kazenske ovadbe, je še poročal radio.
2