Nedelja,
18. 1. 2015,
14.28

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ban Ki Moon Vojislav Šešelj Združeni narodi

Nedelja, 18. 1. 2015, 14.28

8 let, 7 mesecev

Hrvaška predsednica v pismu ZN zahteva, da se Šešelj vrne v pripor

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović je v pismu generalnega sekretarja Združenih narodov Ban Ki Muna pozvala, naj stori vse, kar je mogoče, da bi se Vojislav Šešelj vrnil v pripor v Haagu.

"Izpustitev Šešlja (na prostost) spodkopava temelje, na podlagi katerih je Varnostni svet ustanovil Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije (ICTY). Zato vas prosim, da sprejmete vse potrebne ukrepe, da se zagotovi Šešljeva vrnitev v pripor, dokler ne bodo izpolnjeni pogoji za predčasni izpust, ki jih morajo izpolniti vsi drugi zaporniki ICTY," je po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina zapisala hrvaška predsednica.

Grabar Kitarovićeva: Sodišče za izpustitev ni določilo običajnih pogojev Ob tem je v pismu pripomnila, da je sodišče iz razlogov, ki niso popolnoma jasni, novembra 2014 odobrilo izpustitev haaškega obtoženca in vodje srbskih radikalcev Šešlja na prostost zaradi poslabšanja zdravstvenega stanja. A po besedah Grabar Kitarovićeve sodišče za izpustitev ni določilo običajnih pogojev. Med drugim sodišče od Šešlja ni zahtevalo, da se vzdrži javnih nastopov ali delovanja v političnem življenju med začasno izpustitvijo na prostost. Prav tako se Šešlju ni bilo treba obvezati, da se bo vrnil v pripor, ko bo to od njega zahtevalo sodišče, trdi hrvaška predsednica.

Po njenih besedah si Šešljeve žrtve zaslužijo, da se vrne v haaški pripor in da čim prej izrečejo sodbo v njegovem primeru. Pri tem je pripomnila, da so zamude pri sojenju Šešlju "nedvomno neuspeh" sodišča.

V haaškem priporu od 24. februarja 2003 Šešelj je bil sicer v haaškem priporu od 24. februarja 2003. Sojenje se je začelo leta 2007 in končalo marca 2012, a še zdaj ni jasno, kdaj bo znana sodba. Obtožen je vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti nad Hrvati in Bošnjaki na Hrvaškem v BiH ter Vojvodini med letoma 1991 in 1993.

Pred dnevi je sodni senat haaškega sodišča zavrnil zahtevo tožilstva, da se Šešelj vrne v pripor. Po trditvah tožilstva je s svojimi vedenjem v Srbiji pokopal duha odločitve, ki jo je iz humanitarnih razlogov sprejel sodni senat. Od vrnitve v Beograd je namreč večkrat ponavljal svoje nacionalistične ideje o Veliki Srbiji in pozival k strmoglavljenju srbskega vodstva.