Torek,
10. 2. 2015,
17.20

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

borza denar

Torek, 10. 2. 2015, 17.20

8 let, 7 mesecev

Hišnik iz Vermonta z borzo do osmih milijonov dolarjev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Lokalna knjižnica in bolnišnica v ameriški zvezni državi Vermont sta pred kratkim doživeli veliko presenečenje v obliki bogate finančne donacije od pokojnika, za katerega so mislili, da je revež.

Dvaindevetdesetletni hišnik Ronald Read je na presenečenje vseh za seboj pustil osem milijonov dolarjev premoženja. Knjižnici in bolnišnici, v kateri se je zdravil, je zapustil skupaj šest milijonov dolarjev.

Njegov pravni zastopnik je pojasnil, da je Read zadnjih 40 let skrbno in pametno vlagal v delnice na borzi. Ljudje, ki so mu občasno plačali kavo ali zajtrk, so glede na njegov videz menili, da je revežu treba pomagati, Read pa je medtem sedel na milijonih dolarjev.

Njegov primer odmeva po ameriških medijih in obuja upanje, da ameriške sanje, ki pravijo, da lahko s trdim delom in pametjo vsak pride do bogastva, še niso zamrle. Read je skrbno raziskoval delnice in njihove tečaje, kupoval je le tiste, ki so prinašale dividende, in to ob pravem času.

Na zalogi je imel med drugim delnice podjetij AT&T, Bank of America, CVS, Deere, General Electric in General Motors. Brez zadnjih bi verjetno zaslužil še več, saj je stečaj avtomobilskega velikana majhnim vlagateljem pobral skoraj vse.

Finančni analitiki ocenjujejo, da je imel Read srečo in obenem pamet. Predvsem zato, ker je bil na borzi v obdobju razcveta tehnoloških delnic konec 20. stoletja. Takrat je bilo pomembno kupiti delnice obetajočih podjetij, še bolj pomembno pa se jih je bilo pravočasno znebiti.

Read se je preživljal tudi s honorarnim delom na bencinski črpalki, finančne raziskave pa je delal v krajevni knjižnici mesteca Brattleboro.