Petek, 25. 1. 2019, 14.35
5 let, 10 mesecev
28 let kasneje: grški poslanci potrdili spremembo imena Makedonije
Grški parlament je po tridnevni razpravi s 153 glasovi danes v Atenah ratificiral sporazum o imenu Makedonije, s katerim se bo slednja preimenovala v Severno Makedonijo, državi pa končali več desetletni spor, ki je oviral severno grško sosedo na poti v EU in Nato. Proti je glasovalo 146 poslancev.
Makedonski premier Zoran Zaev, ki je z grškim premierjem Aleksisom Ciprasom junija lani podpisal sporazum, je grškemu kolegu na Twitterju že čestital ob "zgodovinski zmagi". "Čestitam moj prijatelj. Skupaj z našima narodoma smo dosegli zgodovinsko zmago. Naj bo večen prespanski sporazum, naj bosta večna mir in blaginja na Balkanu in v Evropi," je tvitnil.
Cipras je prav tako na Twitterju današnji dan pozdravil kot zgodovinskega, ki "odpira novo stran za Balkan". "Sovraštvo zaradi nacionalizma, spor in konflikt bodo nadomestili prijateljstvo, mir in sodelovanje," je zapisal.
Čeprav vodi manjšinsko vlado, je dobil dovolj podpore
Še pred današnjim glasovanjem so grški mediji poročali, da je Cipras, ki vodi manjšinsko vlado, uspel dobiti zadostno podporo za ratifikacijo s pomočjo poslancev manjših strank. V 300-članskem parlamentu naj bi si Cipras ob 145 glasovih poslancev njegove leve Sirize zagotovil tudi podporo treh poslancev sredinske stranke Potami in dveh neodvisnih. Ratifikacijo naj bi podprli tudi trije poslanci Neodvisnih Grkov (Anel), stranke, ki je zaradi nasprotovanja prespanskemu sporazumu pred dnevi izstopila iz vlade.
Sporazumu sicer nasprotuje široka paleta grških strank v parlamentu, od skrajno desne Zlate zore do komunistov. Vodja največje opozicijske stranke Nova demokracija Kiriakos Micotakis vztraja, da je sporazum slab in da bi ga morali poslanci zavrniti. Pred današnjim glasovanjem je celo pozival 101 poslanca k odstopu, da bi preprečili ratifikacijo, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
Še nekaj postopkov
V četrtek je Cipras pred poslanci izpostavil, da je čas, da z ratifikacijo tega zgodovinskega sporazuma izstopijo iz začaranega kroga nacionalizma in se posvetijo sodelovanju.
Makedonija je svoje obveznosti iz sporazuma že izpolnila. Ob ratifikaciji sporazuma je sprejela tudi potrebne ustavne spremembe. Za uveljavitev sporazuma bo morala Grčija sedaj potrditi še protokol o članstvu Makedonije v zvezi Nato. To naj bi se zgodilo do sredine februarja.
Pahor: Rešeno je vprašanje možnosti vključitve Makedonije v EU in Nato
Predsednik republike Borut Pahor je na Twitterju zapisal, da ratifikacija prespanskega dogovora po mirni poti obetavno rešuje eno najbolj nevralgičnih vprašanj Zahodnega Balkana, možnosti vključitve Makedonije v EU in Nato. "To je ena zelo redkih spodbudnih novic, ki prihajajo iz tega dela Evrope, toda zato toliko bolj pomembna in navdihujoča za ves ta prostor. Čestitke," je še zapisal.
Vajgl pozdravil ratifikacijo prespanskega sporazuma v grškem parlamentu
Evropski poslanec in poročevalec Evropskega parlamenta za Makedonijo Ivo Vajgl (Alde/DeSUS) je pozdravil ratifikacijo sporazuma. "Dokončna potrditev sporazuma med grško in makedonsko vlado o novem imenu države Severna Makedonija je dokaz, da z dobro voljo, diplomatsko spretnostjo in pogledom v prihodnost države lahko rešujejo še tako zapletena dvostranska vprašanja," je poudaril Vajgl, eden od treh evropskih poslancev, ki so sodelovali v mediacijskem procesu v Makedoniji.
"Razplet politične drame z dolgo zgodovino med Atenami in Skopjem je prispevek k stabilnosti jugovzhodne Evrope in evropski perspektivi vseh držav tega območja. Čas je, da tudi Evropska unija izpolni svoje obljube in obveze in junija s Severno Makedonijo prične pogajanja o pristopu EU," je dodal evropski poslanec.
Kacin: Makedonija bi lahko članica Nata postala v enem letu
Makedonija bi lahko polnopravna članica zveze Nato postala v enem letu, je ocenil slovenski veleposlanik pri Natu Jelko Kacin po potrditvi sporazuma v grškem parlamentu. Če bi stvari tekle, kot si vsi želimo, bi lahko makedonska zastava pred Natom plapolala še pred koncem leta, najpozneje pa v začetku leta 2020, je dejal. Makedonija bo sicer de facto članica Nata postala razmeroma kmalu, de iure pa, ko se bo končal proces ratifikacije v vseh zaveznicah, je povedal Kacin.
V Evropi pozdravljajo potrditev dogovora
V Evropi pozdravljajo današnjo ratifikacijo sporazuma o imenu Makedonije v grškem parlamentu. Doslej so se odzvali Evropska unija, Avstrija, Nemčija in zveza Nato, ki so izpostavili pomen tega sporazuma za evroatlantsko perspektivo Makedonije in celotne regije.
Evropska komisija je "toplo pozdravila pomemben korak v ratifikaciji prespanskega dogovora, storjen z današnjo potrditvijo v grškem parlamentu". "Državi sta izkoristili to edinstveno priložnost, ki je primer sprave za Evropo kot celoto in bo dala dodaten zagon evropski perspektivi regije," so v skupni izjavi zapisali predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker, visoka zunanjepolitična predstavnica unije Federica Mogherini in komisar za širitev Johannes Hahn.
"Imela sta vizijo, tvegala sta in pripravljena sta bila žrtvovati njune lastne interese za najvišje dobro. Zoran, Aleksis - odlično opravljeno! Misija nemogoče opravljena," pa je na Twitterju zapisal predsednik Evropskega sveta Donald Tusk.
Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je ob tem poudaril, da današnja ratifikacija sporazuma predstavlja pomemben prispevek k stabilnosti in blaginji celotne regije. Veselim se pridružitve Republike Severne Makedonije Natu, je dodal.
Avstrijski kancler Sebastian Kurz je medtem današnjo odločitev grškega parlamenta označil za "resnično zgodovinsko". "To koristi ljudem obeh držav in Severni Makedoniji odpira pot k članstvu v EU, cilj, ki ga Avstrija popolnoma podpira," je zapisal na Twitterju.
Podporo Makedoniji na poti v EU in Nato, ki se je z ratifikacijo sporazuma v makedonskem in grškem parlamentu odprla Makedoniji, je izrekel tudi nemški zunanji minister Heiko Maas.
3