Ponedeljek, 7. 9. 2015, 9.07
8 let, 7 mesecev
Grški otok Lezbos na robu eksplozije
Nemška vlada je v proračunu za leto 2016 rezervirala že tri milijarde evrov, še enkrat toliko pa bo Berlin namenil za pomoč zveznim deželam za namestitev beguncev. Za letos bo nemška vlada za pomoč beguncem namenila še dodatno milijardo evrov, so se dogovorili predstavniki obeh strank po večurnih večernih pogovorih.
Potem ko sta Nemčija in Avstrija preko konca tedna odprli meje za begunce, je samo v Nemčijo vstopilo okoli 20.000 beguncev, večinoma iz Sirije. Po pričakovanjih Berlina pa bo v Nemčijo letos vstopilo okoli 800.000 beguncev, največ v katerikoli članici Evropske unije.
Po navedbah je v München samo od sobote prišlo okoli 20.000 beguncev, večinoma iz Sirije. Samo v nedeljo jih je prišlo iz sosednje Avstrije okoli 13.000 in bavarske oblasti jih zdaj pošiljajo naprej v druge kraje v Nemčiji.
Merklova pa je opozorila, da bo ta rekordni val beguncev zagotovo spremenil Nemčijo v prihodnjih letih. "To, čemur smo zdaj priča, nas bo zaposlovalo še naslednja leta in bo spremenilo našo državo," je dejala. "Želimo pa si, da bi bile te spremembe pozitivne, in verjamem, da to lahko dosežemo," je dodala.
"Od začetka leta je Sredozemsko morje prečkalo 350.000 ljudi. To je tragična in resna kriza. A lahko jo ukrotimo in bomo jo," je na svoji polletni novinarski konferenci dejal Hollande. Povedal je, da Evropska komisija pripravlja predlog prerazporeditve 120.000 beguncev iz najbolj obremenjenih članic, Grčije, Italije in Madžarske, po katerem bi jih Francija prevzela 24.000. "To bomo storili," je dejal.
V prvem požaru je zgorelo več deset mobilnih hišk, evakuirati so morali 80 beguncev. Z ognjenimi zublji se je spopadlo več kot 100 gasilcev. Pet ljudi se je poškodovalo, ker so skočili skozi okno ali so vdihavali dim. Drugi požar je izbruhnil v zgradbah v Ebelebnu, v katere naj bi namestili begunce. Pri tem ni bil nihče poškodovan.
V Avstriji je komisar med drugim obiskal osrednji sprejemni center v Traiskirchnu, ki je že nekaj časa močno prenapolnjen in zato tarča kritik, ter obljubil dobrih pet milijonov nujne pomoči. Komisar je obiskal center za prvi sprejem in bližnje šotorsko naselje za migrante, ki so ga vzpostavili zaradi preobremenjenosti.
Na Madžarsko je samo v zadnjih dneh prispelo 165 tisoč beguncev, v Avstrijo pa več deset tisoč. Obe državi nista končni cilj beguncev, saj si ti večinoma želijo v Nemčijo.
"V Mitileni je trenutno po uradnih podatkih od 15 tisoč do 17 tisoč beguncev," je opozoril Muzalas. Napovedal je, da naj bi drugo pristanišče v prihodnjih dneh uredili v ribiški vasi Sigri.
Lezbos je eden od grških otokov, ki se spopada z množičnim prihodom beguncev, večinoma iz Sirije. Na otoku so v zadnjih dneh izbruhnili med policijo ter migranti različnih narodnosti zaradi zamud pri registraciji beguncev.
Letos je na grško obalo prišlo že več kot 230 tisoč beguncev.
"Nadaljevali bomo politiko, da bomo sprejemali begunce neposredno iz begunskih taborišč," je dejal britanski premier in tako zavrnil pozive, da naj bi Velika Britanija sprejela begunce, ki čakajo na prerazporeditev znotraj Evrope. Kot je še dejal, je pomembno, da razlikujejo med "resničnimi begunci" in ekonomskimi migranti.
Velika Britanija naj bi med drugim namenila 60 milijonov funtov za begunce v Siriji in 40 milijonov funtov za pomoč sosednjim državam.