Ponedeljek,
7. 9. 2015,
9.07

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

begunci Nemčija

Ponedeljek, 7. 9. 2015, 9.07

8 let, 7 mesecev

Grški otok Lezbos na robu eksplozije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nemška koalicija krščanskih demokratov in socialdemokratov se je dogovorila, da bo v prihodnjem letu za pomoč beguncem, ki preplavljajo državo, namenila šest milijard evrov pomoči.

Nemška vlada je v proračunu za leto 2016 rezervirala že tri milijarde evrov, še enkrat toliko pa bo Berlin namenil za pomoč zveznim deželam za namestitev beguncev. Za letos bo nemška vlada za pomoč beguncem namenila še dodatno milijardo evrov, so se dogovorili predstavniki obeh strank po večurnih večernih pogovorih.

Potem ko sta Nemčija in Avstrija preko konca tedna odprli meje za begunce, je samo v Nemčijo vstopilo okoli 20.000 beguncev, večinoma iz Sirije. Po pričakovanjih Berlina pa bo v Nemčijo letos vstopilo okoli 800.000 beguncev, največ v katerikoli članici Evropske unije.

Obremenjene lokalne skupnosti A naval beguncev v Nemčijo je močno obremenil lokalne skupnosti in terjajo več sredstev za namestitev beguncev od vlade, ki je obljubila bolj širokosrčno politiko do prišlekov, ki iščejo zatočišče.

Po navedbah je v München samo od sobote prišlo okoli 20.000 beguncev, večinoma iz Sirije. Samo v nedeljo jih je prišlo iz sosednje Avstrije okoli 13.000 in bavarske oblasti jih zdaj pošiljajo naprej v druge kraje v Nemčiji.

Merklova zahteva večja prizadevanja v begunski politiki EU Nemška kanclerka Angela Merkel je zahtevala tudi večja prizadevanja Evropske unije pri reševanju vprašanja beguncev. Prepričana je namreč, da je dogovor na evropski ravni mogoč. "Solidarnostna in poštena porazdelitev beguncev" je po njenem mnenju nujna.

Merklova pa je opozorila, da bo ta rekordni val beguncev zagotovo spremenil Nemčijo v prihodnjih letih. "To, čemur smo zdaj priča, nas bo zaposlovalo še naslednja leta in bo spremenilo našo državo," je dejala. "Želimo pa si, da bi bile te spremembe pozitivne, in verjamem, da to lahko dosežemo," je dodala.

Francija bi v naslednjih dveh letih sprejela 24.000 beguncev Francoski predsednik Francois Hollande je dejal, da bi Francija v naslednjih dveh letih lahko sprejela 24.000 beguncev v okviru načrta EU o prerazporeditvi beguncev.

"Od začetka leta je Sredozemsko morje prečkalo 350.000 ljudi. To je tragična in resna kriza. A lahko jo ukrotimo in bomo jo," je na svoji polletni novinarski konferenci dejal Hollande. Povedal je, da Evropska komisija pripravlja predlog prerazporeditve 120.000 beguncev iz najbolj obremenjenih članic, Grčije, Italije in Madžarske, po katerem bi jih Francija prevzela 24.000. "To bomo storili," je dejal.

Avstrija razmišlja o zaprtju meje Avstrija medtem že razmišlja o ponovnem "zaprtju" meje, ki jo je po dogovoru z Berlinom odprla v soboto, da bi omogočila beguncem večinoma iz Madžarske, da pridejo v Nemčijo. Kot je napovedal avstrijski kancler Werner Faymann, se bo mejni nadzor na meji z Madžarsko znova vzpostavil.

Pet poškodovanih v požaru v nemškem zavetišču za begunce V Nemčiji je ponoči zagorelo v dveh zavetiščih za begunce. Policija preiskuje vzrok požarov, prvi je izbruhnil v Rottenburgu v zvezni deželi Baden-Württemberg, drugi pa v kraju Ebeleben v Turingiji.

V prvem požaru je zgorelo več deset mobilnih hišk, evakuirati so morali 80 beguncev. Z ognjenimi zublji se je spopadlo več kot 100 gasilcev. Pet ljudi se je poškodovalo, ker so skočili skozi okno ali so vdihavali dim. Drugi požar je izbruhnil v zgradbah v Ebelebnu, v katere naj bi namestili begunce. Pri tem ni bil nihče poškodovan.

Evropski komisar za migracije pohvalil Avstrijce in obljubil pomoč Evropski komisar za migracije Dimitris Avramopulos je danes na obisku v Avstriji in na Madžarskem.

V Avstriji je komisar med drugim obiskal osrednji sprejemni center v Traiskirchnu, ki je že nekaj časa močno prenapolnjen in zato tarča kritik, ter obljubil dobrih pet milijonov nujne pomoči. Komisar je obiskal center za prvi sprejem in bližnje šotorsko naselje za migrante, ki so ga vzpostavili zaradi preobremenjenosti.

Komisar precej diplomatski Priznal je, da "bi bilo nekatere stvari v prihodnjih dneh še izboljšati", a poudaril, da "gre na splošno za gostoljubno in urejeno okolje", kjer so begunci obravnavani "na zelo human način", za kar si Avstrija zasluži pohvalo.

Na Madžarsko je samo v zadnjih dneh prispelo 165 tisoč beguncev, v Avstrijo pa več deset tisoč. Obe državi nista končni cilj beguncev, saj si ti večinoma želijo v Nemčijo.

Grški otok Lezbos na robu eksplozije Grški otok Lezbos je na robu eksplozije, saj so lokalni viri na otoku zaradi več kot 15 beguncev, večinoma iz Sirije, pri koncu, je danes za grški radio dejal grški minister za priseljevanje Janis Muzalas. Napovedal je, da bodo za prevoz beguncev na celino začeli uporabljati še drugo pristanišče.

"V Mitileni je trenutno po uradnih podatkih od 15 tisoč do 17 tisoč beguncev," je opozoril Muzalas. Napovedal je, da naj bi drugo pristanišče v prihodnjih dneh uredili v ribiški vasi Sigri.

Lezbos je eden od grških otokov, ki se spopada z množičnim prihodom beguncev, večinoma iz Sirije. Na otoku so v zadnjih dneh izbruhnili med policijo ter migranti različnih narodnosti zaradi zamud pri registraciji beguncev.

Letos je na grško obalo prišlo že več kot 230 tisoč beguncev.

Velika Britanija bo v petih letih sprejela 20 tisoč sirskih beguncev Britanski ministrski predsednik David Cameron je medtem v Londonu napovedal, da bo Velika Britanija v prihodnjih petih letih sprejela 20 tisoč sirskih beguncev. Cameron se je tako odzval na vse glasnejše pozive na Otoku za pomoč beguncem. Napovedal je tudi, da bo vlada del sredstev od mednarodne razvojne pomoči namenila za pomoč beguncem.

"Nadaljevali bomo politiko, da bomo sprejemali begunce neposredno iz begunskih taborišč," je dejal britanski premier in tako zavrnil pozive, da naj bi Velika Britanija sprejela begunce, ki čakajo na prerazporeditev znotraj Evrope. Kot je še dejal, je pomembno, da razlikujejo med "resničnimi begunci" in ekonomskimi migranti.

Velika Britanija naj bi med drugim namenila 60 milijonov funtov za begunce v Siriji in 40 milijonov funtov za pomoč sosednjim državam.