Sobota,
16. 11. 2013,
17.44

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Vatikan papež Frančišek

Sobota, 16. 11. 2013, 17.44

8 let, 7 mesecev

Frančiškov efekt

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V Italiji se je v zadnjih mesecih znatno povečal obisk nedeljskih maš. Vzrok je "Frančiškov efekt".

Stotisoči italijanskih katoličanov so se vrnili v cerkve po izvolitvi novega papeža Frančiška. Študija znanega sociologa Massima Introvigna, ki je nastala po 250 intervjujih z duhovniki, kaže, da je dobra polovica anketirancev opazila povečan obisk cerkva. To pomeni, da se je v cerkev vrnilo več sto tisoč ljudi, Introvigno pojasnjuje pojav, ki ga imenuje Frančiškov efekt.

Frančiškov efekt tudi v Veliki Britaniji Še večjo spremembo so opazili v Veliki Britaniji. V anketi, ki so jo naredili v 22 britanskih stolnih cerkvah (katedralah), sta skoraj dve tretjini anketiranih opazili porast obiska.

Porast so najprej pripisovali trenutnemu učinku po odstopu papeža Benedikta XVI. in izvolitvi papeža Frančiška. A tudi pol leta po dogodku še vedno opažajo povečan obisk. Podobne trende beležijo tudi druge javnomnenjske raziskave. O Cerkvi ima dobro mnenje 62 odstotkov Italijanov, pred izvolitvijo pa le 55 odstotkov. Florentinski kardinal Giuseppe Betori pravi: "Ogromno ljudi se je vrnilo k obredom. Nekateri po več desetletjih."

Končno je prišel nov državni tajnik V Vatikan pa se je v soboto vrnil tudi novi državni tajnik msgr. Pietro Parolin, ki je na severu Italije okreval po operaciji. Papežev namestnik bo od ponedeljka naprej v svoji pisarni, je napovedal uradni Vatikan. Nekdanji nuncij v Venezueli bo prebival v domu sv. Marte, gostišču za goste v Vatikanu, kjer v nasprotju s stoletno tradicijo živi tudi papež Frančišek. Prejšnji državni tajnik kardinal Tarcisio Bertone pa še naprej ostaja v rezidenčnem stanovanju, ki ga je imel pred 15. oktobrom zaradi svojega položaja. Mediji poročajo, da piemontski kardinal Bertone čaka, da mu bodo prenovili drugo stanovanje.

V državnem tajništvu s prihodom novega predstojnika pričakujejo spremembe, saj je Parolin napovedal, da bo deloval v Frančiškovem duhu. Kaj konkretno bo v tem primeru prinesel Frančiškov efekt, bo bolj jasno že v nekaj dneh.

Papež, nova ikona napredka Frančiškov efekt vatikanisti opažajo tudi pri ateistih, saj je papež postal priljubljen tudi v teh krogih. Prepričljiv je zaradi skromnosti in preprostosti. Tudi na obisk k italijanskemu predsedniku prejšnji teden so ga pripeljali v starem modrem fordu focusu, brez običajnih policijskih siren. Britanski Guardian piše, da je papež Bergoglio postal ikona napredka mnogih levičarjev in v tem pogledu nasledil ameriškega predsednika Baracka Obamo.

Papeža je ustavil – prehlad Papež Frančišek se je prejšnji teden, tako kot mnogi drugi prebivalci Rima ob vremenski hladni fronti, nalezel prehlada. Zato je moral odpovedati nekaj obveznosti. Njegov glas je kazal utrujenost, so ugotavljali dopisniki. To je bila prva odpoved aktivnosti zaradi bolezni v osmih mesecih Frančiškovega pontifikata. Rimski škof je sicer imel vročino že ob obisku Assisija, kar pa njegovih načrtov ni preprečilo. V soboto so v Vatikanu sicer odpovedali gala koncert ob sklepu cerkvenega leta vere, kar pa se ni zgodilo zaradi prehlada, ampak zaradi varčevanja. Papež je že junija v zadnjem trenutku odpovedal udeležbo na podobnem koncertu, tako da je njegov sedež ostal prazen.