Ponedeljek,
29. 1. 2024,
7.49

Osveženo pred

9 mesecev, 4 tedne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 7,98

Natisni članek

Natisni članek

tuji delavci delavci rojstvo dojenček Hrvaška

Ponedeljek, 29. 1. 2024, 7.49

9 mesecev, 4 tedne

Filipinski babyboom na Hrvaškem, kjer že živi 11 tisoč Filipincev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 7,98
Otrok. Otroci. Filipini. | Hrvaško ministrstvo za notranje zadeve je do konca novembra 2023 izdalo več kot 160 tisoč delovnih dovoljenj za tujce.  | Foto Shutterstock

Hrvaško ministrstvo za notranje zadeve je do konca novembra 2023 izdalo več kot 160 tisoč delovnih dovoljenj za tujce.

Foto: Shutterstock

S Hrvaške poročajo o filipinskem babyboomu, saj se je samo v zadnjih dveh mesecih tam rodilo kar dvanajst filipinskih dojenčkov. Nekdanji gospodarski minister Davor Štern, častni konzul Filipinov na Hrvaškem, pa je presenetil z idejo o skupinskem krstnem obredu za filipinske dojenčke, saj jih večina opravlja slabo plačana dela in imajo že tako malo denarja. Filipini so sicer država z največ katoličani v Aziji. Na Hrvaškem trenutno živi približno 11 tisoč Filipincev.

Trend zaposlovanja delavcev iz tujine se zaradi pomanjkanja delovne sile vse bolj uveljavlja tudi na Hrvaškem. Med delavci z Daljnega vzhoda Filipinci veljajo za tretjo najštevilčnejšo skupino za Nepalci in Indijci, če izvzamemo delavce iz Bosne in Hercegovine, Srbije ter Makedonije, ki jih je največ. 

Dvanajst filipinskih dojenčkov v dveh mesecih je pravi babyboom, poročajo hrvaški mediji. Ker so Filipinci večinoma katoličani, pa bi jim Štern, ki že dvajset let opravlja konzularno službo za Filipince, rad organiziral skupinski krst. 

Množičen porast tujcev

"Nekako so se vsi uskladili," je za Jutarnji list dejal Štern, ki je vse filipinske pare in otroke spoznal tudi osebno, saj je bil to pogoj za pridobitev dokumentov. "Skupinski krst bi bil lepa gesta. Večina jih opravlja slabo plačana dela in nimajo denarja, da bi organizirali kaj takega. Za zdaj še preverjamo, ali je za to sploh zanimanje," je še dejal in dodal, da bi bila najprimernejša lokacija zagrebška cerkev sv. Blaža, kjer so vsako nedeljo svete maše v angleškem jeziku za tujce in turiste, ki jih spremlja tudi večina Filipincev iz Zagreba.

Štern se v zadnjem času v medijih vse pogosteje oglaša s problematiko tujih delavcev, saj jih je mnogo prišlo v zelo kratkem času, na kar država ni bila pripravljena, je še poudaril. Pred dvema letoma in pol je bilo na Hrvaškem 70 Filipincev, danes jih je enajst tisoč. "Nujno je intenzivno delo za njihovo integracijo. Slovenija na primer išče 400 medicinskih sester, ki bodo prišle delat v Slovenijo, na Filipinih pa se pripravljajo in učijo jezika. Enako bi morala storiti tudi Hrvaška," še meni konzul.

Več napadov na tuje delavce

V zadnjih mesecih so na Hrvaškem zabeležili več napadov na tuje delavce, še poročajo iz Hrvaške. V začetku leta so v središču Zagreba napadli državljana Nepala, ko se je zvečer vračal iz službe v trgovini. Neznanci so ga obkrožili na tramvajski postaji in zahtevali cigareto. Ker ni kadil in jim je rekel, da je nima, so ga napadli. Azijske delavce so na primer obtožili nadlegovanja mladoletnic na praznovanju novega leta, kar se je kasneje izkazalo za laž.

Lani novembra pa je skupina treh mladih napadla dostavljavca hrane pri podjetju Glovo. Od tedaj imajo vsi dostavljavci na aplikaciji SOS-gumb, s katerim lahko pokličejo na pomoč. 

Skrb vzbujajoči demografski kazalniki

Hrvaška ima med evropskimi državami najslabše demografske kazalce. Leta 2022 se je na Hrvaškem rodilo najmanj otrok v zadnjih sto letih, skupaj 33.883, kar je skoraj tri tisoč manj kot leta 2021.

Natakar v Nemčiji
Novice Ministrstvo bi tujce zaposlilo še v gostinstvu in turizmu