Četrtek, 11. 4. 2013, 14.09
8 let, 7 mesecev
Erjavec v Skopju podprl vključevanje Makedonije v EU in Nato
Ocenil je, da bo pomladanska ocena Evropske komisije o napredku Makedonije pozitivna, izrazil pa je tudi upanje, da bo prišlo do napredka pri reševanju spora z Grčijo glede imena Makedonije.
Na skupni novinarski konferenci z gostiteljem, makedonskim zunanjim ministrom Nikolo Poposkim, je Erjavec pohvalil izvajanje reform v Makedoniji in prizadevanja za dobrososedske odnose, zaradi česar bo po njegovih besedah poročilo Evropske komisije zagotovo pozitivno.
"Slovenija meni, da je Makedonija izpolnila vse pogoje za polnopravno članstvo v Natu. Upam, da bosta Makedonija in Grčija našli skupno rešitev glede spora o imenu in tako pospešili proces približevanja Makedonije k polnopravnemu članstvu v evroatlantskih organizacijah," je dejal Erjavec.
"Zelo dobro vem, da je včasih težko najti skupno rešitev. Slovenija je imela podobno izkušnjo s Hrvaško, ampak z dialogom, dobro voljo in veliko energije smo prišli do rešitve, ki je bila sprejemljiva za obe strani," je dodal.
Poposki je dejal, da bo pomladansko poročilo Evropske komisije o napredku Makedonije rezultat decembrskih zaključkov voditeljev EU, pri tem pa pričakuje, da bo odražalo tudi napredek, ki so ga naredili v reformnem procesu. Glede dobrososedskih odnosov pa je napovedal, da jih bo Makedonija pospeševala tudi z Bolgarijo in da bo predstavila tudi več pobud za sodelovanje z Grčijo.
Makedonija že več let čaka na začetek pristopnih pogajanj z EU in na vstop v Nato, kar podpirajo vse države članice teh organizacij, razen Grčije, ki blokira napredek Makedonije zaradi njenega imena. Makedonija tako ni dobila še niti datuma začetka pristopnih pogajanj z EU, čeprav Evropska komisija ocenjuje, da izpolnjuje vse pogoje.
Spor med Makedonijo in Grčijo glede imena prve se sicer rešuje ob posredovanju Združenih narodov, za zdaj pa kake zadovoljive rešitve še ni na vidiku.
Poposki in Erjavec sta se pogovarjala še o krepitvi gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Makedonijo. Posvetila sta se tudi iskanju možnosti povečanja menjave med državama, še posebej na področjih turizma, energetike in izrabe termalne energije.