Ponedeljek, 25. 2. 2013, 18.46
8 let, 7 mesecev
Erdogan Merklovo prosil za pomoč pri pospešitvi pristopnih pogajanj
Angela Merkel je že pred obiskom dejala, da je pred Turčijo in EU še dolga pot usklajevanj, kljub skepticizmu pa se je zavzela za nadaljevanje pristopnih pogajanj. Nemška kanclerka je sicer v preteklosti večkrat dejala, da bi Turčiji raje podelila status "privilegiranega partnerja" in ne polnopravne članice EU.
Pristopna pogajanja so zastala deloma zaradi turškega stališča do Cipra, članice EU, ki je razdeljena na turški in grški del, saj Ankara ne priznava suverenosti ciprske vlade nad turškim severnim delom države, kjer je nameščenih tudi 30.000 turških vojakov.
Merklova je v preteklosti Erdogana večkrat pozvala, naj Turčija dovoli neposreden letalski in morski promet s Ciprom, Turčija pa je nasprotno EU očitala, da je "južnemu Cipru" omogočila članstvo in nekajkrat opozorila, da bi se zaradi dolgotrajnih pogajanja lahko začela ozirati proti Rusiji ali Kitajski kot ključnima partnerjema. Države članice so Turčijo večkrat kritizirale tudi zaradi njenega odnosa do medijev, verskih manjšin in sindikatov.
Turčija, ki je v zadnjih letih postala pomembna gospodarska sila in regionalni akter, je pomemben strateški zaveznik zahodnih držav. Njen ugled je zrasel z ostrim nasprotovanjem sirskemu režimu, nudenjem zavetja sirskim beguncem ter upornikom.
Nemška kanclerka je v sklopu obiska v Turčiji v nedeljo obiskala nemške vojake, ki so nameščeni blizu meje s Sirijo in nudijo podporo pri upravljanju sistema protiraketne obrambe za zaščito pred morebitnimi izstrelki iz Sirije.
Danes pa si je pred srečanjem z Erdoganom skupaj s turškim ministrom za turizem Omerjem Celikom ogledala pokrajino Kapadokija, ki je uvrščena na Unescov seznam svetovne kulturne in naravne dediščine.