Četrtek,
24. 5. 2012,
13.27

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Egipt

Četrtek, 24. 5. 2012, 13.27

8 let, 8 mesecev

Drugi dan volitev predsednika v Egiptu spet vrste na voliščih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V Egiptu je drugi dan prvih svobodnih volitev predsednika države po lanskem strmoglavljenju dolgoletnega voditelja Hosnija Mubaraka.

Tako kot v sredo so tudi tokrat pred volišči že pred odprtjem ob 8. uri nastale vrste, oblasti pa pričakujejo, da bo volilna udeležba še višja, saj so javni uslužbenci dobili dela prost dan.

Islamist ali sekularist s povezavami s padlim režimom V sredo so volitve, na katerih kakih 50 milijonov volivcev odloča predvsem o tem, ali bo to najbolj poseljeno arabsko državo v prihodnje vodil islamist ali sekularist s povezavami s padlim režimom, večinoma potekale mirno, volilna udeležba pa je bila po ocenah nekega novičarskega portala okoli 25-odstotna.

Volilna komisija za zdaj ni posredovala podatkov o udeležbi, ki je v sredo čez dan spričo hude vročine upadla in se znova okrepila proti večeru, zaradi česar so volišča ostala odprta uro dlje, do 21. ure. Volilna komisija je tudi danes sporočila, da bodo volišča tudi drugi dan volitev odprta uro dlje, prav tako do 21. ure.

Pred nekaterimi volišči prišlo do pretepov Volitve so v sredo v veliki meri potekale mirno, je pa pred nekaterimi volišči prišlo do pretepov med privrženci različnih kandidatov. Opazovalci so zabeležili 28 poškodovanih, kar je veliko manj kot na prejšnjih volitvah.

Predsedniškega kandidata obmetavali s čevlji Sekularnega predsedniškega kandidata, zadnjega Mubarakovega premiera Ahmeda Šafika, so v sredo pred enim od volišč v Kairu obmetavali s čevlji, a jo je odnesel brez poškodb.

Kljub volilnemu molku se je kampanja nadaljevala V primerjavi s parlamentarnimi volitvami, na katerih so slavili islamisti, ki sedaj zasedajo 70 odstotkov sedežev v egiptovskem parlamentu, so v sredo prejeli tudi manj pritožb v zvezi s poskusi vplivanja na volivce. Kljub temu je mreža Opazovalci brez meja zabeležila 143 kršitev. Kot so sporočili, je med drugim prišlo do poskusov vplivanja na volivce, na voliščih, rezerviranih za ženske, pa do skupinske oddaje glasov. Ugotovili so tudi nepravilnosti na seznamih volivcev. Kršitve so zabeležili predvsem v Kairu in Aleksandriji. Opazovalci so kritizirali tudi dejstvo, da se je kljub volilnemu molku kampanja nadaljevala.

"Svobodne in zgodovinske" volitve Kljub temu so egiptovski mediji danes volitve hvalili kot "svobodne in zgodovinske" in izražali zadovoljstvo, da je prvi dan kljub negotovosti v državi potekal v miru in "veselju".

12 kandidatov Za predsedniški stolček se poteguje 12 kandidatov, saj se je pred dnevi eden med njimi kandidaturi odpovedal v prid Amru Musi. Nekdanji generalni sekretar Arabske lige in nekdanji zunanji minister velja poleg Šafika, Mohameda Mursija iz Muslimanske bratovščine in neodvisnega islamista Abdela Monejma Abula Futuha za kandidata z največ možnostmi. Poleg slednjih izpostavljajo še levičarskega nacionalista in naserista Hamdina Sabahija, ki sebe predstavlja kot alternativo tako islamistom kot osebnostim iz Mubarakove ere.

Najverjetneje drugi krog Prve izide je pričakovati v soboto ali nedeljo, uradne pa 29. maja. Po navedbah strokovnjakov za javno mnenje so številni volivci še vedno neodločeni in se bodo odločili šele v zadnji minuti, zato je izid izjemno težko napovedati. Po pričakovanjih nobeden izmed kandidatov tokrat ne bo prejel potrebnih več kot 50 odstotkov glasov, zato se bodo volivci najverjetneje morali znova podati na volišča. Drugi krog volitev je predviden za 16. in 17. junij.