Nedelja,
15. 11. 2015,
10.22

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

demokrati Hillary Clinton

Nedelja, 15. 11. 2015, 10.22

8 let, 7 mesecev

Demokratski kandidati za vzpon Islamske države krivijo vojno v Iraku

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Predsedniški kandidati demokratske stranke so se pomerili na svojem drugem televizijskem soočenju. Hillary Clinton je še vedno trdno v vodstvu.

Senator iz Vermonta Bernard Sanders in nekdanji guverner Marylanda Martin O'Malley sta Hillary Clinton ponovno kritizirala zaradi glasovanja za vojno v Iraku leta 2002, ki je po prepričanju večine demokratov kriva za vzpon Islamske države (IS). Ta je prevzela odgovornost za petkove teroristične napade v Parizu.

Demokrati so spomin na žrtve teh napadov sicer počastili z minuto molka, nato pa so se spustili v debato, ki je bila tokrat bolj kot gospodarstvu posvečena zunanji politiki oziroma varnostnim vprašanjem. Nobeden od kandidatov sicer ni zagovarjal drugačne politike do Bližnjega vzhoda in IS, kot jo vodi predsednik ZDA Barack Obama.

Clintonova kot odločna voditeljica v kriznih časih Clintonova je na kritike o glasovanju za vojno v Iraku, ko je bila senatorka iz New Yorka, odgovorila, da je naredila napako, vendar dodala, da so zadeve bolj zapletene in da se terorizem ni začel po vojni z Irakom.

Na soočenju se je predstavila kot odločna voditeljica, ki bo znala voditi ZDA v teh časih, ko je treba zagotoviti varnost. "Potrebujemo rešitev, ki bo združila svet pri izkoreninjenju radikalne džihadistične ideologije, ki motivira organizacije, kot je Isis," je pozvala že ob samem začetku soočenja.

Sanders za manjše vpletanje ZDA v Bližnji vzhod Sanders je po drugi strani menil, da bi se morale ZDA manj vpletati v zadeve Bližnjega vzhoda. Poudaril je, da gre za vojno za dušo islama, in v bistvu tamkajšnjim državam sporočil, naj same uredijo zadeve.

Vsi za pobiranje davka od najbogatejših Vsi demokratski kandidati se medtem strinjajo, da je treba povišati minimalno zajamčeno plačo, vsi trije bi tudi pobrali več davka od najbogatejših in ga namenili za programe v prid srednjemu razredu.