kaya kamenarič

Torek,
27. 2. 2018,
4.34

Osveženo pred

6 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,44

Natisni članek

Natisni članek

rekord zima mraz zimska rekreacija

Torek, 27. 2. 2018, 4.34

6 let

Rusko mesto, kjer ti zmrznejo še trepalnice

Če se vam zdi v Sloveniji mrzlo, ta ruska vas ni za vas #foto #video

kaya kamenarič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,44
Ojmjakon Oymyakon | Foto Reuters

Foto: Reuters

V Sloveniji se je živo srebro danes spustilo krepko pod ničlo, pa vendar je pri nas v primerjavi z ruskim mestecem Ojmjakon prav znosno. Morda zjutraj vstanete kakšno minuto prej in ogrejete avto, 500 prebivalcev najhladnejšega poseljenega mesta na svetu pa mora avtomobile pustiti prižgane vso noč, saj drugače zaradi mraza sploh ne bi več vžgali.

Povprečne januarske temperature v Ojmjakonu znašajo -50 stopinj Celzija. Tam je bila izmerjena tudi najnižja temperatura na severni polobli in hkrati najnižja temperatura v kateremkoli stalno naseljenem kraju na svetu, in sicer ledenih -71 stopinj Celzija.

V 20. in 30. letih prejšnjega stoletja je bila vasica počivališče za številne pastirje severnih jelenov, ki so svoje črede napajali v tamkajšnjem termalnem vrelcu. Sovjetska zveza je zaradi večjega nadzora želela, da se tam nomadsko ljudstvo ustali, danes v vasi še vedno živi okoli 500 prebivalcev.

Poleti nad 30 stopinj Celzija

Vas leži na okoli 750 metrih nadmorske višine, dolžina dneva pa se giblje od treh ur decembra do 21 ur poleti. Kljub groznim zimam junija, julija in avgusta temperature nad 30 stopinjami Celzija niso redke. Ojmjakon Oymyakon | Foto: Reuters Foto: Reuters

Če zmanjka goriva, cevi počijo

Večina domov v Ojmjakonu za ogrevanje še vedno uporablja premog in les, uporabljajo zelo malo moderne tehnologije. Če jim začne primanjkovati premoga, elektrarna začne uporabljati les. Če mestu zmanjka goriva, v petih urah zmanjka elektrike, cevi pa zmrznejo in počijo.

Prav tako še vedno uporabljajo zunanja stranišča.

V vsem mestu imajo samo eno trgovino, ki ljudi oskrbuje zgolj z najosnovnejšimi življenjskimi dobrinami. Prebivalci se večinoma ukvarjajo z lovom, ribolovom in rejo jelenov.  

 

A post shared by Leonid Kruglov Official (@leonidkruglov) on

Ker v vasi nič ne raste, se ljudje prehranjujejo z mesom jelenov in konj. Zdravniki pravijo, da tamkajšnje prebivalstvo ne trpi zaradi podhranjenosti, saj mleko njihovih živali vsebuje veliko mikronutrientov.

 

 

A post shared by Северная рыба (@sv.fish) on

Šole zaprejo, če temperatura pade na -52 stopinj Celzija

Domačini so vremenskih razmer navajeni in primerno utrjeni. Šole v Ojmjakonu so na primer zaprte le, če temperature padejo pod -52 stopinj Celzija.

Januarja, ko se povprečne temperature gibljejo okoli -50 stopinj Celzija, zmrznejo celo znaki in druga signalizacija.  | Foto: Reuters Januarja, ko se povprečne temperature gibljejo okoli -50 stopinj Celzija, zmrznejo celo znaki in druga signalizacija. Foto: Reuters

Mraz prebivalcem prinaša nemalo težav

Prebivalci se zaradi mraza srečujejo s številnimi dnevnimi tegobami, na katere v Sloveniji sploh ne pomislimo. Težave se pojavijo že pri pranju perila. Ko ga obesijo, namreč hitro zmrzne. 

Po pranju perila morajo s poledenelih oblek razbiti led.  | Foto: Reuters Po pranju perila morajo s poledenelih oblek razbiti led. Foto: Reuters

Med drugim jim zmrzne črnilo v pisalih, zunaj se očala zaradi mraza prilepijo na obraz, baterije pa hitro začnejo izgubljati moč. Pogosto se zgodi, da jim zmrznejo celo trepalnice in lasje.

 

What's the lowest temperature you experienced in your life? 

A post shared by Traveler-researcher StefiZini (@stefizini) on

Domačini imajo prav tako ves čas prižgane avtomobile, saj se bojijo, da jih, če jih bodo enkrat ugasnili, ne bodo mogli več zagnati. Tudi če bi jim vzpostavili telefonsko omrežje, ga zaradi hladnih vremenskih razmer ne bi mogli uporabljati.

 

When #Oymyakon is the right place to enjoy the #cold. 

A post shared by Visit Yakutia, LLC (@visityakutia) on

Velika težava je tudi pokop umrlih

Težave imajo tudi pri zakopavanju trupel. Ker so tla globoko zamrznjena, jih morajo najprej odtaliti z nekaj ur prižganim kresom. Ko na tleh ostane le še žerjavica, jo potisnejo na stran in izkopljejo nekaj centimetrov luknje. Potem spet prižgejo kres in počakajo, da se odtali nova plast zemlje. Proces ponavadi traja tri dni, včasih tudi dlje. 

35-letni Ruslan v tovornjak nalaga kocke ledu.  | Foto: Reuters 35-letni Ruslan v tovornjak nalaga kocke ledu. Foto: Reuters

Sredi mesta imajo tudi termometer. 

Prava zimska pravljica:

 

A post shared by Foreca Sverige (@forecasverige) on

 

A post shared by Aksinya (@_tnemnorivne) on

 

A post shared by Leonid Kruglov Official (@leonidkruglov) on

Najnižjo temperaturo na svetu so izmerili na Antarktiki, in sicer -94,7 stopinje Celzija na neposeljenem območju. Kot je poročal The Guardian, te temperature ne bodo zapisali v Guinnessovo knjigo rekordov, saj jo je izmeril satelit. Temperatura je bila izmerjena avgusta 2010, prejšnji rekord pa je znašal -89,2 stopinje Celzija.