Četrtek,
29. 8. 2013,
17.29

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

David Cameron Sirija parlament

Četrtek, 29. 8. 2013, 17.29

8 let, 7 mesecev

Cameron: O odgovornosti Sirije za kemični napad ni stoodstotne gotovosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Britanski parlament čaka razgreta razprava o podpori morebitni vojaški intervenciji v Siriji.

Britanski premier David Cameron je v uvodnem nagovoru dejal, da je prepričan, da za kemičnim napadom stoji sirski režim, a priznal, da o tem ni stoodstotne verjetnosti. Dodal je, da morajo sami presoditi o krivdi režima Bašarja Al Asada.

Sicer pa je britanski premier znova zatrdil, da cilj posredovanja v Siriji ni menjava režima. "Gre za obsežno uporabo kemičnega orožja in naš odziv na vojni zločin, nič drugega," je dejal Cameron in dodal, da želi s sklicem seje poiskati največji mogoči konsenz v parlamentu in v državi.

Le načelna zelena luč Camerona pa pri prepričevanju parlamenta čaka vse prej kot lahko delo. Opozicijski laburisti namreč nameravajo glasovati proti predlogu, za katerega trdijo, da je nejasen. Sam predlog je že tako precej zvodenel po njihovih zahtevah, da se najprej počaka na poročilo inšpektorjev ZN, ki v Siriji ugotavljajo vse okoliščine napada.

Tudi če bodo poslanci danes predlog podprli, pa bodo s tem Downing Streetu dali le načelno zeleno luč. Pred kakršnokoli neposredno britansko vpletenostjo v neposreden napad bo namreč potrebno še eno glasovanje. Pri tem pa imajo pomisleke tako opozicijski kot tudi nekateri koalicijski poslanci.

Predlog laburistov nezadosten? Laburisti so tako predstavili svoj lasten amandma, ki poziva k večji vlogi ZN, preden bodo odobrili kakršnokoli vojaško akcijo. Vodja laburistov Ed Miliband je poudaril, da Velika Britanija ne bi smela slediti umetnemu urniku in je vlado pozval, naj sledi "zemljevidu" laburistov o Siriji – seriji pogojev, ki morajo biti izpolnjeni za dejansko vojaško posredovanje, poroča britanski BBC.

Cameron je sicer laburiste obtožil, da se ne zavedajo resnosti situacije v Siriji. Po njegovem mnenju je njihov predlog nezadosten, saj ne priznava, da so bile smrti 21. avgusta posledica napada s kemičnim orožjem, prav tako s prstom ne kaže na Al Asadov režim.

Posredovanje brez mandata ZN zakonito Britanska vlada je svoje namene o neposrednem vojaškem posredovanju sicer podkrepila z objavo pravnega mnenja generalnega državnega tožilca, ki navaja, da bi bilo vojaško posredovanje brez mandata Varnostnega sveta ZN zakonito, saj obstajajo prepričljivi dokazi o uporabi kemičnega orožja ter ne obstaja nobena uporabna alternativa uporabi sile, če naj bi rešili življenja.