Ponedeljek, 24. 2. 2014, 11.56
8 let, 7 mesecev
Bodo Avstrijci nehali reševati slovensko brezposelnost?
Če bi bil v Avstriji podoben referendum kot v Švici, bi tudi avstrijski volivci glasovali za omejevanje priseljevanja. Kot kaže anketa, objavljena v avstrijskem tedniku Trend, bi za omejevanje priseljevanja glasovalo 54 odstotkov Avstrijcev, proti bi jih bilo 46 odstotkov.
Anketa, ki jo je opravil inštitut za tržne raziskave iz Linza, tudi kaže, da 48 odstotkov vprašanih zagovarja stališče, da bi moralo omejevanje priseljevanja veljati tudi za državljane EU, 41 odstotkov jih je proti.
Glede na to, da je bila leto prej brezposelnost 4,3-odstotna, je tudi to minimalno povečanje brezposelnosti za naše severne sosede očitno znak za zaskrbljenost. Po napovedih Evropske komisije se bo sicer število brezposelnih onstran Karavank do leta 2015 znižalo na 4,7 odstotka.
Veliko vprašanih, tj. 61 odstotkov, krivca za višjo brezposelnost vidi tudi v napačnih odločitvah menedžerjev. Odprtje avstrijskega trga dela tudi za državljane drugih članic EU pa za brezposelnost krivi 52 odstotkov vprašanih.
Kako bi odločitev o omejevanju trga dela vplivala na Slovence? Po avstrijskih podatkih iz prve polovice lanskega leta je tedaj v naši severni sosedi delalo okoli 12.300 Slovencev, od tega 7.200 na avstrijskem Štajerskem – med njimi je več kot pet tisoč dnevnih migrantov, ki odhajajo na delo v bližnje kraje, vse tja do Gradca.
Bi bilo pa omejevanje trga dela za tujce iz drugih držav EU v nasprotju z evropskim načelom o prostem pretoku delovne sile in veljavnimi pravili v EU. Prosto gibanje delavcev je namreč ena od temeljnih svoboščin EU. Od širitve leta 2004 lahko sicer stare članice ob prihodu novih to pravico omejijo, vendar za največ sedem let.