Ponedeljek, 25. 11. 2013, 14.06
8 let, 8 mesecev
Bo komisar plačal skoraj milijon evrov zaradi davčne utaje?
Belgijske davčne oblasti od De Guchta terjajo 900.000 evrov, ker s soprogo nista pravilno prijavila 1,2 milijona evrov dobička od prodaje delnic belgijske zavarovalnice leta 2005. Omenjenih 900.000 evrov vključuje polovico neplačanega davka na dobiček od prodaje delnic ter kazen zaradi utaje davka in obresti.
Preiskava De Guchta se je začela leta 2009. Osumljen je bil notranjega trgovanja z delnicami skoraj propadle banke Fortis oktobra 2008, ko je bil belgijski zunanji minister. Nekaj ur preden je regulator ustavil trgovanje z delnicami Fortisa, sta De Guchtova žena in njen brat prodala svoje delnice. Belgijski preiskovalci so primer proti de Guchtu ovrgli zaradi pomanjkanja dokazov, so pa postali pozorni davčni inšpektorji, ki so v zbranih dokazih našli zanimive informacije, med drugim o obstoju in financiranju hiše v Italiji. S pomočjo italijanskih davčnih oblasti so ugotovili, da je delo v vili De Gucht financiral z belgijskega računa, za katerega belgijski davčni inšpektorji do tedaj niso vedeli.
Potem ko De Gucht belgijskih oblasti ni mogel prepričati, da bi plačal le okoli deset odstotkov kazni, se mora zdaj pred obtožbami o davčni utaji braniti na sodišču. Komisar obtožbe zavrača, češ da gre za posel iz leta 2005, ko so bila pravila za kapitalske dobičke drugačna in njegov dobiček ni bil obdavčen. Pravi, da sta z ženo žrtev preganjanja belgijskih dacarjev. Komisarjevi odvetniki trdijo, da davčne oblasti niso imele nobene pravice dostopati do De Gauchtovega bančnega računa.
Afera o utaji davkov belgijskega komisarja, ki je med drugim pristojen za trgovinska pogajanja z ZDA, prihaja na sodišče v Gentu sedem mesecev pred evropskimi volitvami. V Evropski komisiji so ob izbruhu afere zatrdili, da ni nobene potrebe po odstopu komisarja. Obtožbe so "zasebna stvar", ki ni povezana z njegovim položajem komisarja, treba je upoštevati načelo nedolžnosti, dokler ni dokazana krivda, so dejali.