Sreda, 13. 3. 2013, 13.20
8 let, 7 mesecev
Bo EU Britancem ukinila tradicijo volilnih četrtkov?
Britanci so se ogorčeno odzvali na predlog Evropske unije, da bi tudi sami imeli volitve v nedeljo tako kot v večini drugih držav članic. Namesto tega nameravajo vztrajati na tradiciji volilnih četrtkov. David Lidington, minister za evropske zadeve, je ob tem izjavil: "V Evropi obstaja tako bogata zgodovina različnih političnih sistemov in te različnosti si ne želimo spodkopavati z uvajanjem enotnega, za vse obvezujočega volilnega dne. V Veliki Britaniji imamo volitve v četrtek in jih bomo imeli tudi v prihodnje."
Zadnjič, ko volitev Britanci niso imeli v četrtek, je bilo leta 1931, ko so volili v torek, zadnjo volilno nedeljo pa so imeli leta 1918. Predlog Evropske unije pa izhaja iz prepričanja, da bi enoten evropski volilni dan, ko bi bila hkrati v vseh državah članicah odprta volišča, spodbujal skupno zavest med Evropejci in pripomogel k izgradnji skupne, evropske identitete.
Nekateri se bojijo, da bi sprememba volilnega dne v Britaniji povzročila tudi velik upad volivcev, ki se na volišča ne bi hoteli odpraviti v nedeljo. Zaradi tega predloga bi britanski premier David Cameron utegnil uporabiti tudi pravico veta. Ob Britaniji imajo četrtkove volitve samo še na Nizozemskem. Irska in Češka imata evropske volitve v petek.
Ciper, Italija, Latvija, Malta in Slovaška so imele ob zadnjih evropskih volitvah, leta 2009, volitve v soboto, vseh preostalih 18 članic Evropske unije pa ima volitve v nedeljo.