Sreda,
4. 12. 2013,
11.05

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Joe Biden Kitajska

Sreda, 4. 12. 2013, 11.05

8 let, 7 mesecev

Biden bo na Kitajskem zahteval pojasnila

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ameriški podpredsednik Joe Biden je prispel na Kitajsko v času regionalnih napetosti, ki jo je povzročila kitajska razglasitev območja varovanja zračnega prostora nad delom Vzhodnokitajskega morja.

Joe Biden je v Pekingu, kjer ga je sprejel predsednik Xi Jinping poudaril, da bi morali odnosi med Washingtonom in Pekingom temeljiti na zaupanju. "Odkritost rojeva zaupanje. Je temelj, na kateri se gradijo resnične, konstruktivne spremembe," je dejal. Poudaril je tudi, da bodo kitajsko-ameriški odnosi "v teku 21. stoletja igrali ključno vlogo".

Xi: Regionalni problemi kar ne nehajo prihajati na plan Xi pa mu je odgovoril, da "gredo mednarodne razmere in regionalni kontekst trenutno skozi globoke in kompleksne spremembe". "Regionalni problemi kar ne nehajo prihajati na plan," je še dodal Xi. Kitajski predsednik je sicer Bidna označil za starega prijatelja, a v Pekingu so ga sprejeli ga v ozračju nezaupanja.

Kitajska: Kriva je Japonska "Nima smisla, da upa na konkreten napredek, če zgolj ponavlja predhodne zablodele in polovičarske izjave svoje vlade," je zapisal uradni kitajski dnevnik v angleškem jeziku časnik China Daily. "Ni Kitajska tista, ki je spremenila status quo in zaostrila napetosti v regiji. Nasprotno, Japonska je tista," pa so poudarili na kitajskem zunanjem ministrstvu.

Biden je v torkovih pogovorih z japonskim premierom Šinzom Abejem izrazil globoko zaskrbljenost ZDA zaradi "enostranskega poskusa spremembe statusa quo v Vzhodnokitajskem morju". Ameriški podpredsednik je med torkovim obiskom v Tokiu tudi napovedal, da bo kitajskemu vodstvu - srečal naj bi se tudi s premierom Li Keqiangom - izrazil zaskrbljenost in zahteval pojasnila.

Tokio in Peking je sicer v deželi vzhajajočega sonca tudi pozval, naj najdeta način za zmanjšanje napetosti. Izpostavil je tudi pomen, ki ga ZDA pripisujejo zavezništvu z Japonsko. Po napovedih Washingtona naj bi se Biden v Pekingu pogovarjal še o dvostranskih in globalnih vprašanjih, med drugim o energetiki in podnebnih spremembah ter drugih vprašanjih.

Nevladne organizacije, kot sta Human Rights Watch in Amnesty International, so Bidna v pismu pozvale tudi k pogovorom o spoštovanju človekovih pravic na Kitajskem, še posebej glede zaprtega Nobelovega nagrajenca za mir Liu Xiaoboja.

Pred 24-urnim obiskom Bidena je kitajsko obrambno ministrstvo opozorilo Japonsko in ZDA, da so v celoti sposobni izvajati nadzor zračnega prostora nad območjem, kot ga je Peking razglasil 23. novembra. Območje vključuje sporno otočje, ki si ga lasti tudi Japonska, in vode, ki si jih lastita tudi Tajvan in Južna Koreja.

Tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva Geng Yansheng je ob tem poudaril, da "vztrajanje nekaj držav, da ne pripravljajo svojih letov ni dobro niti odgovorno". Tokio, Seul in Washington so v minulih dneh sporočili, da so njihova vojaška letala brez težav prečkala območje, ne da bi se prijavila. Biden bo v okviru turneje v četrtek obiskal še Južno Korejo, ki je prav tako izrazila zaskrbljenost zaradi kitajske razglasitve območja varovanja zračnega prostora.