Četrtek, 10. 11. 2016, 18.54
7 let, 3 mesece
Obama in Trump kar 90 minut sestankovala za zaprtimi vrati Bele hiše
Barack Obama je dan po razglasitvi rezultatov ameriških volitev na srečanju v Beli hiši sprejel naslednika na mestu predsednika ZDA, republikanca Donalda Trumpa. Spremljala ga je tudi Melania Trump, prva dama ZDA. Na zgodovinskem srečanju za zaprtimi vrati sta se Obama in Trump pogovarjala debelo uro in pol, precej več od pričakovanih desetih minut.
Barack Obama in njegov naslednik na mestu ameriškega predsednika Donald Trump, oba v razgreti predvolilni kampanji nista skoparila z žaljivimi besedami drug o drugem, sta se dan po razglasitvi volilnih rezultatov v spravljivem tonu srečala v Beli hiši. Melania Trump se je medtem srečala z Michelle Obama.
President Obama says that if Trump succeeds, America succeeds, during White House meeting https://t.co/kDoELOHd18 https://t.co/5KsJqNGXlA
— CNN (@CNN) November 10, 2016
Pogovor je bil namenjen organizacijskim vprašanjem v zvezi s prenosom oblasti v Beli hiši, predsednika pa sta se dotaknila tudi ameriške zunanje in notranje politike. Obama je srečanje ocenil kot izvrstno, Trump pa je svojega predhodnika pohvalil kot zelo dobrega človeka.
#tvit: Trump si je že ogledal balkon, kjer bo zaprisegel kot novi predsednik ZDA.
Paul Ryan shows Donald and Melania Trump the view from the Speaker’s Balcony — including where he will be sworn in https://t.co/ZJNAEvDpTW
— CNN (@CNN) November 10, 2016
Novi ameriški predsednik, ki se bo v najslavnejše domovanje na svetu preselil januarja prihodnje leto, je izjavil, da se bo po nasvete pri vladanju obrnil na Obamo, ta pa mu je v prehodnem obdobju zagotovil vso podporo. Kot je dejal, ga je Trumpova želja po sodelovanju dodatno opogumila in mu vlila upanje v svetlo prihodnost. Trumpu je zagotovil, da bodo naredili vse, kar lahko, da mu pomagajo, saj bo njegov uspeh tudi uspeh Amerike.
Srečanje republikanca in demokrata je minilo v zelo prijateljskem vzdušju.
Po izjavah so jima novinarji poskušali zastaviti vprašanja, Obama pa je Trumpu v šali priporočil, naj takšne poskuse v prihodnje kar zanemari.
Srečala sta se tudi podpredsednik Joseph Biden in novoizvoljeni podpredsednik Mike Pence, Trumpova delegacija pa se je nato odpravila na kosilo s kongresnimi voditelji. Med njimi s predsednikom predstavniškega doma Paulom Ryanom, ta se je med kampanjo od Trumpa oddaljil, zdaj pa pravi, da ima mandat za spremembe, ki jih bo izvedel.
Nekdanji župan New Yorka Rudy Giuliani se ne bi branil položaja pravosodnega ministra.
Kdo bo zasedal stolčke v Trumpovi ekipi?
Medtem se v javnosti pojavljajo številna ugibanja o članih Trumpove administracije, ki jo mora sestaviti do prisege. Med njimi so mnoga logična, kot je na primer verjetnost imenovanja nekdanjega župana New Yorka Rudyja Giulianija za pravosodnega ministra ZDA ali na kakšen drug položaj, ki ima opraviti z nacionalno varnostjo.
Giuliani je na televiziji Fox namignil, da ne bi imel nobenih težav sprejeti položaja pravosodnega ministra, če mu ga bo novoizvoljeni predsednik ponudil. Ob tem ni želel izključiti možnosti kazenskega pregona demokratke Hillary Clinton zaradi uporabe zasebnega strežnika elektronske pošte v času vodenja State Departmenta ali preiskave Clintonove dobrodelne fundacije.
Se bo našlo tudi mesto za Sarah Palin?
Kot možno ime za novega državnega sekretarja ameriški mediji medtem navajajo nekdanjega predsednika predstavniškega doma ameriškega kongresa Newta Gingricha ali pa nekdanjega veleposlanika pri ZN Johna Boltona.
Ugibajo tudi, da bi lahko kakšen ministrski položaj dobila tudi nekdanja guvernerka Aljaske Sarah Palin, najverjetneje notranje ministrstvo, ki pa se v ZDA ne ubada s policijo in pravosodjem ampak bolj naravnimi viri.
1