Petek,
5. 7. 2013,
22.08

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Argentina prostitutka samohranilka

Petek, 5. 7. 2013, 22.08

8 let, 8 mesecev

Argentinske prostitutke so večinoma matere samohranilke

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Argentinske nevladne organizacije poskušajo z grafiti opozoriti na nujno pravno zaščito argentinskih spolnih delavk.

Na vogalu ulice v Buenos Airesu je grafit, ki prikazuje izzivalno oblečeno žensko, naslonjeno na steno. Na drugi strani hiše pa je grafit, ki prikazuje isto žensko z otroškim vozičkom. To je realnost tamkajšnjih prostitutk, trdijo v argentinski organizaciji prostitutk Ammar. Po njihovih podatkih je 86 odstotkov argentinskih prostitutk mater samohranilk.

Grafit je del akcije, ki jo je začel Ammar, prva uradna organizacija v Latinski Ameriki, ki se zavzema za pravice prostitutk. Že 19 let se kot sindikat bojuje za njihove pravice in za to, da bi družba drugače gledala na ženske, ki prodajajo svoje telo. Trudijo se, da bi se prostitutke zavedale svojih pravic.

Nadleguje jih policija Pomagali so pripraviti zakon, ki je zdaj v parlamentarni obravnavi. Prostitutkam bi omogočil, da imajo enak status kot drugi samozaposleni. Tako se bodo lahko registrirale kot zaposlene osebe, plačale davke in bodo upravičene do pokojnine.

Z akcijo grafitov želijo doseči spremembe v družbenem razumevanju prostitutk. "Pokazati želimo, da so predvsem ženske in matere, ki se preživljajo same. Zato potrebujejo zakonsko zaščito. Ne želimo več biti marginalizirane, temveč močne," je za britanski Guardian dejala Georgina Orellano, aktivistka organizacije Ammar in nekdanja prostitutka.

V Argentini je dovoljena prostitucija brez zvodnikov. Toda aktivistke Ammarja so prepričane, da trenutna zakonodaja omogoča, da so prostitutke v popolnoma brezpravnem položaju, brez vsakršnih pravic, izpostavljene so celo nadlegovanju policije. Ker jih policisti nenehno preganjajo z ulic, veliko žensk, ki so prej delale same, na koncu res konča v rokah organiziranega kriminala, ki jim, ironično, ponuja zaščito pred nadlegovanjem policije.

Delavke kot vsi drugi Toda drugi aktivisti opozarjajo, da zakon, ki bi jim omogočal samozaposlitev, ne bi ničesar spremenil. V organizaciji Alameda, ki se bojuje proti trgovini z ljudmi, so v zadnjih letih pomagali pri razkritju 140 javnih hiš v Buenos Airesu. "Tak zakon bi deloval na Švedskem, na Nizozemskem, ne pa v Argentini," je prepričan Gustavo Vera, direktor Alamede: "V Argentini je trgovina z ljudmi izredno zakoreninjena. Ne verjamem, da obstaja nekaj takega, kot je osebna odločitev za prostituiranje. Ali ni tako, da ženske v to potisne slab finančni položaj? Ali je to potemtakem prosta izbira?"

Georgina Orellano pa zagovarja možnost samozaposlitve, ker meni, da je značilna argentinska prostitutka to dejavnost sama izbrala kot vir zaslužka. "Ali sta si sobarica in gradbeni delavec izbrala svoj poklic? Spolne delavke niso nič drugačne. Oni za delo uporabljajo svoje roke, me svoja telesa. Ne trdim, da je izbira tega poklica lahka, toda tudi me smo delavke in delamo."