Sreda,
24. 10. 2012,
15.11

Osveženo pred

1 leto

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

ZDA program

Sreda, 24. 10. 2012, 15.11

1 leto

Američani s posebnim programom nad teroriste

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ameriška vlada že nekaj časa razvija poseben program, s katerim bodo lovili domnevne teroriste, hkrati pa bo program usklajeval dejavnosti različnih agencij.

ZDA so v vojni proti terorizmu storile velik korak naprej, saj Obamova administracija že dve leti načrtuje poseben program, s katerim bo lahko lovila teroriste in ki so ga poimenovali z dispozicijska matrica. Ta vsebuje vsa imena domnevnih teroristov, ki jih nato primerja s količino sredstev, ki so jih ameriške oblasti porabile za njihovo nadzorovanje. Ta posebna baza podatkov je oblikovana tako, da ne vsebuje samo seznama imen, ampak oblikuje tudi načrt za nadzorovanje morebitnih teroristov, če jih ameriška roka ne more doseči. Čeprav matrica šele nastaja, bo ameriška vlada še leta pridno zbirala imena teroristov, ki jih je treba ujeti ali ubiti. "Ne moremo ubiti vseh tistih, ki nam poskušajo škodovati, zato je nujno, da ustvarimo takšno matrico. Čez deset let se ne bomo znašli v svetu, v katerem bodo vsi imeli radi Ameriko," je povedal neimenovani uradnik Bele hiše.

Ameriška vlada ponosna na svoje dosežke v vojni proti terorizmu Po terorističnih napadih 11. septembra se je ameriška vlada obvezala, da bo našla odgovorne za napad, temu pa je namenjena tudi zgornja matrica. Pri tem nad projektom visi črn oblak, saj se številka umrlih skrajnežev in civilistov, za smrt katerih je odgovorna ameriška vlada, približuje številki tri tisoč, kolikor je bilo ubitih v napadu na Svetovni trgovinski center pred 11 leti. Pri tem je ameriška vlada ponosna na svoje dosežke, saj je pripomogla k smrti Osame bin Ladna, hkrati pa omogočila večjo transparentnost operacij.

Čeprav tiskovni predstavniki Bele hiše razvoja matrice niso želeli komentirati, pa je marsikdo prepričan, da oblasti želijo, da matrica postane del politike o vojni proti terorizmu. S tem bi tudi naslednje administracije nadaljevale delo, ki ga je začel Obama. Ta je v svoj načrt za boj proti terorizmu vpeljal tudi nekaj komponent, ki sicer pred napadi na dvojčka ne bi bili sprejemljivi. Ena takšnih je tudi uporaba daljinsko vodenega orožja, s čimer izvajajo tudi načrtovano ubijanje nasprotnikov. Pri tem so nekateri mnenja, da ima to samo kratkoročne koristi, ki pa ne presežejo dolgotrajne izgube.

V enem programu vsi podatki o osumljencih Matrica bi pripomogla tudi k poenotenju seznama domnevnih teroristov. Ameriška vlada izvaja številne operacije, številne pa imajo celo iste tarče. Matrica bi tako zbirala biografije, znane sodelavce in pretekle lokacije domnevnih teroristov, hkrati pa bo vsebovala strategije, zahteve po izročitvi in tudi operacije za ujetje. Tako bi program sam zasnoval strategijo, kako bi določenega terorista ujeli, hkrati pa opisal vlogo vsake od ameriških agencij, če bi se osumljenec pojavil na kakšnem nepredvidenem kraju. Ameriški uradniki za zdaj še niso razkrili, katera imena osumljencev matrica že vključuje.

Čeprav uporabe programa, po katerem bi lahko iskali najnevarnejše teroriste, še niso implementirali, pa so nekateri prepričani, da bi jim lahko matrica močno pomagala pri spoprijemanju z vedno spreminjajočo se Al Kaidino organizacijsko strukturo.

Oblikovanje matrice in seznamov za ubijanje predstavljata velik premik, tako psihološki kot strateški. Pred 11. septembrom se je namreč ameriška vlada izogibala operacijam, pri katerih bi načrtno ciljala na določenega terorista, po napadih pa je komisija, ki je obravnavala teroristične napade v New Yorku, ugotovila, da je imela Clintonova administracija veliko priložnosti, da bi ujela Osamo bin Ladna, vendar tega ni izkoristila.

V Pakistanu je na radarju še deset teroristov Obamova administracija ima na seznamu še približno deset osumljencev, ki jih želijo eliminirati v Pakistanu, med njimi so večinoma pripadniki skupine Hakani, ki je odgovorna za napade na ameriške sile v Afganistanu. V Jemnu se je na seznam uvrstilo od deset do petnajst osumljencev, številka pa se najverjetneje letos še ne bo znižala, so za Washington Post razkrili neimenovani ameriški uradniki.

Čeprav so se že pojavili kritiki zloglasnih seznamov, pa je eden od nekdanjih uradnikov, ki je sodeloval pri oblikovanju ukrepov za boj proti terorizmu, povedal: "Nismo želeli ustvariti neskončnih seznamov. Oblikovali smo program, ki se ukvarja s protiterorizmom, ta pa za zdaj še deluje."