Sreda, 24. 10. 2012, 15.11
1 leto
Američani s posebnim programom nad teroriste
ZDA so v vojni proti terorizmu storile velik korak naprej, saj Obamova administracija že dve leti načrtuje poseben program, s katerim bo lahko lovila teroriste in ki so ga poimenovali z dispozicijska matrica. Ta vsebuje vsa imena domnevnih teroristov, ki jih nato primerja s količino sredstev, ki so jih ameriške oblasti porabile za njihovo nadzorovanje. Ta posebna baza podatkov je oblikovana tako, da ne vsebuje samo seznama imen, ampak oblikuje tudi načrt za nadzorovanje morebitnih teroristov, če jih ameriška roka ne more doseči. Čeprav matrica šele nastaja, bo ameriška vlada še leta pridno zbirala imena teroristov, ki jih je treba ujeti ali ubiti. "Ne moremo ubiti vseh tistih, ki nam poskušajo škodovati, zato je nujno, da ustvarimo takšno matrico. Čez deset let se ne bomo znašli v svetu, v katerem bodo vsi imeli radi Ameriko," je povedal neimenovani uradnik Bele hiše.
Čeprav tiskovni predstavniki Bele hiše razvoja matrice niso želeli komentirati, pa je marsikdo prepričan, da oblasti želijo, da matrica postane del politike o vojni proti terorizmu. S tem bi tudi naslednje administracije nadaljevale delo, ki ga je začel Obama. Ta je v svoj načrt za boj proti terorizmu vpeljal tudi nekaj komponent, ki sicer pred napadi na dvojčka ne bi bili sprejemljivi. Ena takšnih je tudi uporaba daljinsko vodenega orožja, s čimer izvajajo tudi načrtovano ubijanje nasprotnikov. Pri tem so nekateri mnenja, da ima to samo kratkoročne koristi, ki pa ne presežejo dolgotrajne izgube.
Čeprav uporabe programa, po katerem bi lahko iskali najnevarnejše teroriste, še niso implementirali, pa so nekateri prepričani, da bi jim lahko matrica močno pomagala pri spoprijemanju z vedno spreminjajočo se Al Kaidino organizacijsko strukturo.
Oblikovanje matrice in seznamov za ubijanje predstavljata velik premik, tako psihološki kot strateški. Pred 11. septembrom se je namreč ameriška vlada izogibala operacijam, pri katerih bi načrtno ciljala na določenega terorista, po napadih pa je komisija, ki je obravnavala teroristične napade v New Yorku, ugotovila, da je imela Clintonova administracija veliko priložnosti, da bi ujela Osamo bin Ladna, vendar tega ni izkoristila.
Čeprav so se že pojavili kritiki zloglasnih seznamov, pa je eden od nekdanjih uradnikov, ki je sodeloval pri oblikovanju ukrepov za boj proti terorizmu, povedal: "Nismo želeli ustvariti neskončnih seznamov. Oblikovali smo program, ki se ukvarja s protiterorizmom, ta pa za zdaj še deluje."