Sobota,
24. 5. 2014,
8.59

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

župan zapor odpoklic

Sobota, 24. 5. 2014, 8.59

8 let, 8 mesecev

Županska pisarna v zaporu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Slovenska zakonodaja omogoča, da na volitvah lahko kandidirajo tudi tisti, ki so bili ovadeni, obtoženi in celo pravnomočno obsojeni. Pa lahko tudi vladajo?

Če so ovadeni, obtoženi in pravnomočno obsojeni kandidati tudi izvoljeni, nam lahko po veljavni zakonodaji tudi vladajo. Izjema je le, če so pravnomočno obsojeni na več kot šest mesecev zapora, za Dnevnik piše Primož Knez.

To pomeni, da bi politični voditelji, v primeru, če bi bili obsojeni na manj kot pol leta zapora, lahko za tistih nekaj mesecev svojo pisarno prestavili za zapahe in vladali kar od tam.

Bomo volili župane, ki jih bremenijo ovadbe in drugi očitki? Med župani slovenskih občin je kar nekaj takih, ki jih bremenijo očitki protikorupcijske komisije, ki so se znašli med preiskavami kriminalistov in ovadbami tožilcev, nekateri pa so celo že (ne)pravnomočno obsojeni.

Vsi bodo lahko kandidirali na jesenskih lokalnih volitvah in v primeru zmage, razen pravnomočne obsodbe, naslednja štiri leta vodili svoje občine. Župana namreč še vedno ni mogoče odpoklicati, saj je predlog o odpoklicu s pomočjo referenduma zaradi padca vlade obstal v predalu.

Primer "dobre" prakse Primera županovanja iz zapora ali pripora v Sloveniji sicer še nismo imeli, ima pa izkušnje s tem Siško-moslavška županija na Hrvaškem. Marina Lovrić Merzel namreč po obtožbi za nezakonito trošenje javnega denarja trenutno v priporu čaka na sojenje, ob tem pa še vedno vodi občino s 50 tisoč prebivalci.

Za pomoč je sicer pooblastila svojega podžupana, še vedno pa prejema plačo. Bo pa morala odstopiti, če bo pravnomočno obsojena na več kot mesec zapora.