Četrtek,
2. 6. 2011,
12.21

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

ZSSS pokojninska reforma

Četrtek, 2. 6. 2011, 12.21

8 let, 7 mesecev

ZSSS: Pokojninska reforma še dodatno slabša položaj žensk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Pokojninska reforma še dodatno slabša položaj žensk, saj bodo morale delati dlje za nižjo pokojnino, skrb za družino in otroke pa bo po novem zakonu družbeno manj vredna, meni Metka Roksandič.

Predsednica Ženskega lobija Slovenije Metka Roksandič je na novinarski konferenci Zveze svobodnih sindikatov Slovenije zato pozvala k zavrnitvi zakona. Sprva je poudarila, da ne more biti hitrih skokov v zmanjševanju pravic. Ženskam se namreč od današnje dejanske starosti 58 let, ki jo dosegajo ob upokojevanju, starost za upokojitev po novem zakonu dvigne za sedem let na 65 let. Za moške pa samo tri leta. Ob tem dodaja, da morajo biti spremembe ustrezne pričakovanjem. Solidarnosti med spoloma pa tako ni več. "Treba je upoštevati prispevek žensk za to družbo" Ob tem dodaja, da je treba upoštevati prispevek žensk za to družbo, kot so skrb za delo in družino. Ustavno sodišče je po njenih besedah že leta 1998 odločilo, da je tako razlikovanje upravičeno in da gre za ukrep pozitivne diskriminacije. Z upokojevanjem po trenutnem zakonu je ženskam sedaj omogočena nekakšna "odškodnina" za dvojno delo, meni Roksandičeva. Neupravičena razlika Kot drugo stvar je primerjala olajšave za otroke in služenje vojaškega roka pri znižanju starostne meje za upokojitev. Za enega otroka se ta starost zniža za osem mesecev, moški pa za vojsko dobi 15 ali 12 mesecev, glede na to, kako dolgo je služil. Ob tem je poudarila, da v prehodnem obdobju ženske za enega otroka dobijo šest oz. sedem mesecev naslednje leto, moški za vojaščino pa dobijo še vedno isto olajšavo. Roksandičeva pojasnjuje, da mora ženska imeti dva otroka, da je to družbeno ovrednoteno in priznano v primerjavi z moškimi. Ta razlika je po njenem mnenju neupravičena.

Ženske, ki so rodile več otrok, kot meni, prispevajo družbi največ, ker poskrbijo za družbeno reprodukcijo. Ob tem ne morejo dodatno varčevati za pokojnino. Za zahvalo pa po besedah Roksandičeve dobijo le osem mesecev olajšave na otroka. Tudi ukinitev varstvenega dodatka kot pravice bo po njenem mnenju prizadela bolj ženske kot moške.

Po uveljavitvi zakona naj bi bilo revnih še več žensk Daljša delovna doba, odbitki pri predčasnem upokojevanju, nižje pokojnine zaradi nižjih plač so negativni učinki pokojninske reforme na žensko. Po statističnih podatkih 25 odstotkov žensk nad 65 let živi v revščini. Pokojninska reforma pa po njenih besedah pomeni, da bo takih žensk še več. Zato Roksandičeva vse ženske poziva, da zavrnejo pokojninsko reformo.

ZSSS: Za bonitetno ustanovo, ki ne bo služila kapitalskim interesom Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) vlado poziva, naj namesto "zastraševanja ljudi s padanjem bonitetnih ocen v primeru zavrnitve novega pokojninskega zakona" podpre predlog evropskih sindikatov in evropskih socialistov za ustanovitev neodvisne evropske bonitetne ustanove.

Sindikat v pozivu navaja opozorilo ministrstva za finance, da je bonitetna hiša Standard & Poor's (S&P) zaradi neizpeljanih strukturnih reform obete za bonitetno oceno Slovenije spremenila v negativne in da bo zato naslednja bonitetna ocena v celoti odvisna od uveljavitve oziroma neuveljavitve pokojninske reforme.

ZSSS: Predlagatelji se zatekajo v negativno zastraševanje Pri tem ZSSS pravi, da se predlagatelji novega pokojninskega zakona bolj kot v pozitivno prepričevanje o morebitnih prednostih novega zakona zatekajo v negativno zastraševanje in da pri "zastraševalni promociji uporabljajo bonitetne agencije, katerih vloga je bila v globalni finančni krizi izrazito negativna".

Sedanja ocena naj še ne bi bila ogrožena Poleg tega, dodajajo v sindikatu, promotorji novega zakona na "zanimiv" način berejo poročila bonitetnih agencij. Medtem ko finančno ministrstvo govori, da v primeru nesprejetja novega zakona avtomatsko sledi nižanje bonitetne ocene, pa je S&P v svojem zadnjem poročilu za Slovenijo konec novembra 2010 zapisala, da sedanja ocena AA, ki pomeni izjemno finančno stabilnost, v prihodnjih treh do petih letih še ne bo ogrožena, pod povečani pritisk pa naj bi prišla do leta 2020, so zapisali v ZSSS.

Sindikat tudi pravi, da so uradni organi v nekaterih državah EU sprožili preiskave zoper nekatere bonitetne agencije, pri tem pa navaja Portugalsko, kjer na podlagi pritožbe štirih ekonomistov ugotavljajo, ali so agencije S&P, Moody's in Fitch povzročile resne finančne izgube za Portugalsko, ali so iz teh ocen povlekle dobičke in ali morda kršijo pravila konkurenčnosti, ker da dominirajo nad celotnim bonitetnim trgom.

V ZSSS še opozarjajo, da "mednarodni zavezniki" predlagateljev zakona kritizirajo vlogo bonitetnih agencij, in pri tem pravijo, da je šef evroskupine Jean-Claud Juncker vladi poslal pismo podpore za pokojninsko reformo, 14. marca letos pa da je sporočil javnosti, da je več finančnih ministrov držav v območju evra v Bruslju izrazilo veliko začudenje nad obnašanjem bonitetnih agencij, ki so teden pred tem znižale bonitetno oceno Španiji in Grčiji.