Združeni narodi so ob svetovnem dnevu beguncev opozorili, da kar 80 odstotkov vseh beguncev oziroma razseljenih oseb živi v državah v razvoju.
V letu 2010 je bilo sicer po podatkih Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) na svetu 44 milijonov beguncev, prosilcev za azil in razseljenih oseb. "V današnjem svetu obstajajo zaskrbljujoči nesporazumi glede beguncev in paradigme mednarodne zaščite," je dejal visoki komisar za begunce Antonio Guterres. Opozoril je, da razvite države breme beguncev prepuščajo državam v razvoju oziroma celo najrevnejšim državam.
Največ beguncev živi v Pakistanu in Iranu
Tako največ beguncev živi v Pakistanu, kar 1,9 milijona, sledi Iran z 1,1 milijona in Sirija z milijonom. Te države imajo posledično velike stroške z begunci glede na svoj bruto domači proizvod. V Pakistanu zato na vsak dolar BDP na prebivalca pride 710 beguncev, sledita DR Kongo s 475 begunci na dolar BDP na prebivalca in Kenija z 247 begunci. Za primerjavo v Nemčiji pride 17 beguncev na dolar BDP na prebivalca, ugotavlja UNHCR.
Največ beguncev je iz Afganistana
Po podatkih ZN je na svetu okoli 15,6 milijona beguncev, 27,5 milijona notranje razseljenih oseb ter 850.000 prosilcev za azil. Največ beguncev je iz Afganistana, okoli tri milijone, sledijo Iračani (1,6 milijona), Somalijci (770.200), prebivalci DR Kongo (476.000) in Mjanmarja (415.700).
Prva izbira za prosilce za azil je Južnoafriška republika, kjer so lani zabeležili 180.600 prošenj, sledijo ZDA (54.300 prošenj) in Francija (48.100 prošenj).
"Številke v Evropi niso tako visoke"
Glede bojazni Evropejcev pred valom beguncev iz Severne Afrike je namestnik visokega komisarja ZN za begunce Alexander Aleinikoff dejal, da "številke v Evropi niso tako visoke, da se jih ne bi dalo obvladati". "Večina beguncev iz Severne Afrike je ostala v regiji," je opozoril.
20. junij - svetovni dan beguncev
Leta 2000 so Združeni narodi 20. junij razglasili za svetovni dan beguncev. Združeni narodi so ob svetovnem dnevu beguncev opozorili, da kar 80 odstotkov vseh beguncev oziroma razseljenih oseb živi v državah v razvoju. Letos se že enajsto leto zapored svetovni dan beguncev po vsem svetu praznuje in obeležuje z različnimi dogodki, s katerimi se opozarja na problematiko beguncev. V svetu je več kot 43 milijonov beguncev, ki so na begu in se zatečejo v drugo državo zaradi nasilja, državljanskih vojn, preganjanja na podlagi rasnih, etničnih ali političnih prepričanj, pa tudi naravnih katastrof.
V Sloveniji je največ beguncev iz Afganistana
V Azilnem domu v Ljubljani je bilo 10. junija nastanjenih 89 oseb, sicer pa v Sloveniji na mednarodno zaščito (azil) čaka 116 prosilcev. Od 1. januarja do 31. maja je bilo v domu na novo nastanjenih 147 oseb, največ (34) iz Afganistana, Turčije (15), Kosova (11) in Srbije (10).
Mednarodna zaščita priznana 218 osebam
Na direktoratu za migracije in integracijo računajo, da bo do konca leta število prošenj za azil preseglo tisto v letu 2010. Do 31. maja je namreč število teh prošenj že preseglo polovico vloženih iz leta 2010 (do maja lani 68 prošenj). Sicer pa je Slovenija od leta 1995 do konca maja mednarodno zaščito priznala 218 osebam.
V sektorju za mednarodno zaščito je bilo 1. januarja 2010 v reševanju še 80 prošenj za mednarodno zaščito iz preteklega obdobja. Lani je bilo vloženih 246 prošenj (od tega 35 ponovno), 31 zadev pa je bilo med letom 2010 vrnjenih v ponovni postopek. V tem letu so od 357 prošenj rešili 239, nerešenih je ostalo še 118 prošenj.
Dan beguncev bodo obeležili s številnimi dejavnostmi
Mednarodni dan begunca bodo na ministrstvu za notranje zadeve obeležili s številnimi dejavnostmi, s katerimi želijo opozoriti na pomen spodbujanja medkulturnega dialoga v procesu vključevanja beguncev v slovensko družbo. V Azilnem domu se bodo zvrstili dogodki, kot so pripravljanje tipičnih jedi, delavnice za otroke, športne igre, karaoke in druge oblike predstavljanja posameznih kultur.
Zvečer se bo dogajanje preselilo v Center urbane kulture Kino Šiška, kjer bodo ta dan obeležili z odprtjem razstave fotografskega natečaja v sklopu projekta "begunec.si", s podelitvijo nagrad najboljšim fotografom in s predstavo Afrika - Slovenija ekspres. V petek pa so v Mestnem muzeju odprli festival migrantskega filma Na poti 2011, s čimer Slovenska filantropija in Zavod Voluntariat že drugo leto zapored obeležujeta svetovni dan beguncev.
"Pomoč beguncem kot večni simbol naše človeškosti"
Predsednik Parlamentarne skupščine Sveta Evrope Mevlut Cavusoglu pa je ob tem dnevu v poslanici zapisal, da letos praznujemo tudi 60. obletnico ženevske konvencije o statusu beguncev. V času gospodarske krize in politične napetosti konvencija po njegovem pomeni večni simbol naše človeškosti in pripravljenosti, da pomagamo osebam, ki so na begu.