Četrtek,
10. 12. 2015,
13.20

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Milojka Kolar Celarc

Četrtek, 10. 12. 2015, 13.20

8 let, 7 mesecev

Zdravniške organizacije: Cerar, zamenjaj ministrico za zdravje. Ministrica odstop zavrača.

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Od predsednika vlade Mira Cerarja bi bilo modro, da bi zamenjal ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc, so prepričani v zdravniških organizacijah.

V zdravniških organizacijah ministrici očitajo, da se ne želi spopasti s pravimi dilemami slovenskega zdravstva, kot je ureditev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, potreba po novih finančnih virih ali ureditev košarice pravic, ter da se ne želi soočiti s spremembo statusa javnih zdravstvenih zavodov, korupcijo in še čem.

"Namesto resne reforme že leto analiziramo slovensko zdravstvo, ki se medtem sooča s številnimi in vse težjimi problemi, ki jih ministrica ne želi videti. Dovolj je rezanja trakov in zidalnih posegov v bolnišnice. Čas je za soočanje z resnimi težavami v njih," meni predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Andrej Možina.

Ministrica kljub pozivom ne namerava oditi Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc z ministrskega mesta kljub pozivom zdravniških organizacij ne namerava oditi. Predmet spora med ministrstvom in organizacijami je po njenem že koalicijska pogodba, ki zagovarja javno zdravstvo, medtem ko zdravniške organizacije podpirajo le spremembe, ki gredo v smer privatizacije zdravstva, je poudarila Kolar Celarčeva. Spomnila je tudi, da zdravniška zbornica kot eden od partnerjev pri usklajevanju zakonodajnih predlogov zavrača to sodelovanje in celo ne izpolnjuje zakonsko predvidenih obveznosti. Hitrejše priznavanje kvalifikacij tujim zdravnikom je ravno tako naletelo na cehovsko nasprotovanje, je naštevala ministrica. Sprašuje se namreč, ali vsi v zdravstvenem sistemu delajo v dobro bolnikov.

Do ministrice niso kritični le v zdravniških organizacijah. Opozicijska NSi je že marca napovedala, da bo v pol leta vložila interpelacijo zoper ministrico, če ta ne bo pripravila zdravstvene reforme. Do zdaj ni bilo ne reforme ne interpelacije.

Možina in Kuštrin kritična do kadrovanja v UKC Ljubljana Možina in Kuštrin sta danes komentirala tudi zadnja kadrovska dogajanja v UKC Ljubljana. Glede imenovanja Brigite Čokl za vršilko dolžnosti generalnega direktorja je Možina dejal, da "je država v velikih težavah, če bodo upokojenci reševali največje težave v slovenskem zdravstvu". Meni, da imajo zdravniške organizacije kandidate, ki so sposobni in pripravljeni voditi tako institucijo, "a ne v zdajšnjem stanju popolnega nezaupanja v upravljanje zdravstva".

Konrad Kuštrin ne izključuje protesta, prav tako ne stavke Izpostavil je "razmere na otroški srčni kirurgiji, kadrovski kolaps mariborskih anesteziologov, vse daljše čakalne dobe, nespodobne cirkuse okoli kadriranja vodstvenih kadrov v največji slovenski zdravstveni ustanovi in obglavljenje še nekaterih največjih zdravstvenih ustanov". Če se stvari ne bodo obrnile tako, kot pričakuje zdravniški sindikat Fides, njegov predsednik Konrad Kuštrin ne izključuje protesta, prav tako ne stavke, kot je potekala leta 1996.