Sobota,
13. 9. 2014,
13.20

Osveženo pred

2 leti, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Anuška Delić novinarji

Sobota, 13. 9. 2014, 13.20

2 leti, 8 mesecev

Zaradi pregona Delićeve zaskrbljeni v Mednarodnem inštitutu za tisk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Mednarodni inštitut za tisk (IPI) in podružnica Organizacija za medije Jugovzhodne Evrope (SEEMO) sta danes izrazila resno zaskrbljenost v zvezi s primerom novinarke Dela Anuške Delić.

Delićevi tožilstvo očita kaznivo dejanje izdaje tajnih podatkov. IPI in SEEMO bosta primer spremljala, hkrati pa tožilstvo pozivata, da prekine pregon novinarke.

Kot so zapisali na spletni strani, so v IPI zelo vznemirjeni, ker so slovenski tožilci in sodišča potrebovali zelo dolgo časa za obtožni predlog zoper Delićevo. Tako resne obtožbe na račun novinarja so po njihovem prepričanju popolnoma nesprejemljive.

Generalni sekretar SEEMO Oliver Vujović pa je zaskrbljen, ker se takšne zadeve pojavljajo v EU, ki naj bi bila pozitiven primer svobode tiska za druge države. "S tem primerom pa tako Slovenija kot EU pošiljata napačno sporočilo," je dodal.

Direktorica za svobodo tiska pri IPI Barbara Trionfi je spomnila na v letu 2004 sprejeto deklaracijo o pravici do objave tajnih informacij, ki pravi, da novinarji in predstavniki civilne družbe ne bi smeli nikoli odgovarjati za objavo ali razširjanje informacij, razen če priznajo goljufijo ali kakšno drugo kaznivo dejanje pri pridobivanju te informacije.

Deklaracija tudi poziva države, da "jasno navedejo kriterije in določijo, kdaj je informacija tajna, ter hkrati zaščitijo prijavitelje (žvižgače) od kazenskega pregona, če ti delajo v 'dobri veri'".

Kot je znano, je ljubljansko okrajno sodišče za sredino oktobra razpisalo predobravnavni narok zoper novinarko Delićevo, ki ji tožilstvo očita kaznivo dejanje izdaje tajnih podatkov. To naj bi storila konec leta 2011, ko je v več člankih pisala o povezavi neonacistične skupine Blood & Honour s stranko SDS.

Sporno pri njenem poročanju naj bi bilo, da je po trditvah Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) objavila tudi njihove podatke.

Odločitev sodišča, da nadaljuje kazenski pregon zoper Delićevo, je v petek obsodil tudi upravni odbor Društva novinarjev Slovenije (DNS). To razumejo kot še en grob in nedopusten poseg v ustavno pravico javnosti do obveščenosti. V DNS pozivajo tožilstvo in sodišče, da nemudoma prekineta pregon novinarke.