Ponedeljek, 29. 9. 2014, 16.43
8 let, 7 mesecev
Zakaj Franc Kangler misli, da lahko Maribor rešijo Hrvati
"Vključno s knjižnico, z Maksom, z brežino reke Drave in mostom, vse to bi jaz, če bi bil župan do konca mandata, izpeljal. Počrpal bi vsa evropska sredstva iz regionalnih razvojnih programov. Danes bi rezali trakove na odprtjih, ko bi predajali svojemu namenu pomembne objekte in dogodke, ne pa da krpamo od 50 do 100 metrov cest," nekdanji mariborski župan Franc Kangler, ki so ga pred slabima dvema letoma s položaja odnesle mariborske vstaje, danes odgovarja na vprašanje, v čem bi bilo mesto drugačno, če bi imel možnost dokončati svoj županski mandat.
"Na mizi je imel sklep vlade za brv v višini 2,4 milijona evrov, pa je denar raje vrnil, kot pa da bi projekt izpeljal do konca. Na občino si je pripeljal slabo ekipo, ni izkoristil projektne pisarne, kjer so sposobni ljudje, ki takšne stvari znajo izpeljati," pravi Kangler.
"Danes po hobotnici bolj sprašujejo gospoda Fištravca kot pa mene. Stojim za vsemi zaposlitvami, ki so bile na občini, bile so profesionalne," se brani in našteje sedem, osem sodelavcev, za katere pravi, da je njihovo zaposlitev opravičevala njihova strokovnost. "Ob pravi motivaciji pa je na občini tudi danes dobra ekipa, ki lahko še naprej dela dobro," je prepričan Kangler.
Spomin na radarje, ki so ga nazadnje tudi odnesli. Bi danes kot župan ravnal drugače? "Postavila jih je stroka, če bi jih postavljal jaz, bi jih postavil pred šolami in vrtci. Ko ti stroka reče, kje morajo stati radarji, potem se pa vmešaj kot župan, če si upaš. Verjameš stroki."
"Ne še. V veliko zadovoljstvo mi je, da je v Sloveniji za pravno državo vsaj kanček upanja. Zanimivo je, da v Mariboru ne na prvostopnem ne na višjem sodišču nihče niti v eni točki ni sledil mojemu odvetniku, velikemu strokovnjaku za kazensko pravo, profesorju prava, ki uči tudi sodnike in tožilce, vrhovno sodišče pa je ugotovilo hujše kršitve."
O njem smo lahko prebrali tudi to, da ima psihične težave. "Glavobol, nespečnost," razkrije Kangler in kot enega izmed razlogov navede besede sodnika, ki ga je obsodil na prvi stopnji. "Rekel je, da predstavljam nevarnost za politično življenje. Te izjave ni nihče problematiziral. Mislim, da takšen sodnik ne bi smel več soditi. Kakšno nevarnost pa predstavljam? Saj sem samo človek, državljan Republike Slovenije."
Tudi medijsko pokrivanje dogodkov v času, ko je bilo v Mariboru napeto kot elektrika, ni bilo korektno, je prepričan. "Je kdo poročal o tem, da so konec decembra 2012 z bencinom polili mojo hišo in prižgali ogenj. Je kdo poročal? To vedo vsi novinarji v Mariboru. Policiji sem predal posnetke o tem. O tem niso smeli poročati, ker ni zanimivo."
Kangler pravi, da ima recept: "Maribor je na 70 odstotkih tistega, kar v turizmu lahko nudi, ima še veliko rezerve in če bi znali v regiji narediti zaokroženo celoto zimskega in letnega turizma, bi Maribor in regija lahko živela samo od tega. To je treba povezati v celoto. Pa vinske ceste. V Avstriji so zasedene leto dni vnaprej, sob ne dobiš. Gostje so Irci, Škoti, Angleži, ki pa čez mejo, ki je ni več, ne morejo dobiti enake storitve kot pri Avstrijcih."
Predvolilni pogovor se težko konča brez vprašanja, kaj bo v nedeljo. Kangler napoveduje drugi krog, v njem vidi zdajšnjega župana in sebe. Končni rezultat? "Kandidiram zato, da zmagam. Da nisem prepričan? Sem. Ljudje vedo, kaj zmorem, kaj znam in kaj lahko naredim za to mesto."
Enako vprašanje kot za njegovega najhujšega tekmeca, le smer je obratna. Bo segel v roko Andreju Fištravcu, če ga premaga? "Zakaj pa ne? On je na soočenju odklonil rokovanje z mano, s tem je pokazal svojo širino. Spoštujem vsakega kandidata in vsakomur dam roko. V politiki ni zamer."