Četrtek,
4. 7. 2013,
15.38

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Vlasta Nussdorfer Janko Veber letno poročilo

Četrtek, 4. 7. 2013, 15.38

8 let, 8 mesecev

Vlasta Nussdorfer: Vse več je mobinga in trpinčenja na delovnih mestih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
"Nesprejemljivo je, da so po pakete s hrano prisiljeni hoditi tudi ljudje, ki so zaposleni," je na predstavitvi letnega poročila za leto 2012 povedala varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer.

Vlasta Nussdorfer, ki je danes ob 9.00 letno poročilo predala predsedniku DZ-ja Janku Vebru, ob 13.00 pa predsedniku države Borutu Pahorju, opozarja, da se ljudem v Sloveniji dogajajo številne krivice.

Etika se začne v hramu demokracije Na področju ustavnega prava se je povečalo število prijav v zvezi s sovražnim govorom. "Sploh besede, zapisane na spletu, je težko izbrisati, ljudje se pritožujejo, da se jim dogajajo krivice, da so ožigosani," je povedala Vlasta Nussdorfer in opozorila, da se "etika javne besede z dobrim zgledom začne v parlamentu kot hramu demokracije".

Romom je kratena pravica do pitne vode Varuhinja je opozorila na težave prebivalcev romske skupnosti, ki jim je marsikje še vedno kratena pravica do pitne vode. "Za to je v veliki meri odgovorna država," je dejala varuhinja in dodala, da zaznavajo veliko diskriminacije, usmerjene v predstavnike vseh ranljivih skupin.

Nedorečeni zdravstveni pregledi v tujini Na področju zdravstva nimamo ustrezne zdravstvene zakonodaje. "Jeseni začne veljati pravilnik, po katerem se bodo pacienti lahko odločali za preglede v tujini, vendar je v zvezi s tem nedorečenih še veliko stvari. Ne ve se, kdaj in pod kakšnimi pogoji bodo lahko odšli ter na kakšen način bodo ti pregledi plačani."

Revščina na vsakem koraku Ko govorimo o sociali in socialni državi, ta zmrzuje – ljudje so se v preteklem letu srečali s številnimi težavami zaradi zamude oziroma vse nižjih socialnih transferjev. Revščina je prisotna na vsakem koraku: "Ljudje bi raje delali kot prosili. Iskanje pomoči je za marsikoga zelo ponižujoče." Posebej nesprejemljivo pa je, da so prisiljeni po pakete s hrano hoditi tudi ljudje, ki delajo oziroma so zaposleni, a ne morejo preživeti.

Za veliko zmago varuha je izpostavila razveljavitev 143. člena zakona o uravnoteženju javnih financ, v zvezi s katerim je pritožbo na ustavno sodišče vložila prejšnja varuhinja Zdenka Čebašek – Travnik. "To je velik uspeh za varuha in pomembna zmaga za številne ljudi. Šele zapleti pri vračanju razlike v denarju kažejo na to, kako velika krivica se jim je zgodila."

Neurejen položaj za otroke s težavami v razvoju Kršene so številne pravice otrok, predvsem tistih s težavami v razvoju, saj še vedno ni sprejeta ustrezna zakonodaja. "Ker nismo sprejeli družinskega zakonika, smo ostali ena redkih držav, ki nima uzakonjene prepovedi pretepanja otrok," je opozorila Vlasta Nussdorfer.

Ministrstvo za delo pritožbe ljudi na drugi stopnji rešuje prepočasi, ko se v medijih piše o družinskih zadevah ter o otrocih in mladoletnikih, pa bi morala biti njihova identiteta bolje zavarovana.

Brez prostora in denarja v zaporih Ljudje se še vedno srečujejo z nerazumno dolgotrajnimi sojenji, ki se sicer počasi le skrajšujejo. "Pogoste so napake, ki sodne postopke vračajo na začetek. Zapori so prenapolnjeni, ne le, da je zmanjkalo denarja za plačilo zapornikov, ki delajo, v začetku leta ga je zmanjkalo celo za plače zaposlenih v zaporih."

Varuh je proučeval več pritožb v zvezi s prekrški, ki naj ne bi bili rešeni dovolj hitro in učinkovito. Mladoletni priporniki so v priporu pogosto skupaj s polnoletnimi, tudi za gibalno ovirane pripornike po besedah varuhinje ni ustrezne namestitve.

Varuh je konec preteklega leta obiskal tudi vstajnike, ki so bili priprti v Mariboru. "Ugotovili smo, da je bilo zanje sicer dobro poskrbljeno, a še vedno ne tako, kot bi moralo biti."

Veliki onesnaževalci kujejo dobičke na račun zdravja Varuhinja je opozorila na številne okoljske probleme in poudarila, da kapital ne sme imeti prednosti pred zdravjem. "Tam, kjer veliki onesnaževalci kujejo dobičke, morajo poskrbeti tudi za čistilne naprave. Problem so tudi inšpekcijski nadzori," je izpostavila in kot negativen primer dala področje Stare Cinkarne v Celju, kot pozitivnega pa sanacijo Mežiške doline, ki je bila onesnažena s svincem.

Vse več težav na delovnih mestih Vlasta Nussdorfer je opozorila še na problem brezposelnosti med mladimi. "Delovna mesta so polna mobinga in trpinčenja, saj delodajalci mislijo, da si lahko v teh kriznih časih privoščijo vse. Problem so tudi prostovoljna pripravništva, v katere so pripravniki prisiljeni, in pa položaj agencijskih delavcev, je še poudarila varuhinja.

Za svoj velik uspeh Vlasta Nussdorfer šteje pomoč protestnikoma, ki že 59 dni stavkata pred poslopjem državnega zbora, ki bosta po njenem posredovanju od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije predvidoma jutri le dobila nadomestilo bolniških staležev, ki jima jih dolguje delodajalec. "Ker sta v položaju, ko si tega sama ne bi mogla urediti, smo jima uredili brezplačno pravno pomoč. Želim si, da bi to za ljudi, ki si odvetniške pomoči ne morejo privoščiti, lahko naredili večkrat. Vendarle se torej v vsem, kar je slabo, najde tudi kakšna svetla lučka, kaj, kar je pozitivno."