Sreda,
24. 4. 2013,
12.49

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

delavci otroci

Sreda, 24. 4. 2013, 12.49

8 let, 7 mesecev

Varuhinja Vlasta Nussdorfer: Vračanje pravic je najdražje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Število klicev varuha človekovih pravic se je v zadnjem času močno povečalo, je na današnji novinarski konferenci povedala nova varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer.

V dveh mesecih po nastopu mandata je varuhinja obdelala že številna področja, na katerih so temeljne pravice ljudem najpogosteje kršene, o najbolj perečih pa je spregovorila na novinarski konferenci. "Kriza se pozna na vsakem koraku," se je dotaknila pobud uporabnikov, ki jih pri varuhu samo po telefonu od začetka letošnjega leta prejmejo po več kot 800 na mesec. "Najbolj šibki in ranljivi so v zadnjem času še bolj prizadeti, sprašujejo nas, kako naj preživijo s 300 evri, kako je z izvršbami …"

Ministrica se je odzvala hitro in pravilno

Takoj po menjavi vlade se je srečala z resorno ministrico za delo, družino in enake možnosti Anjo Kopač Mrak, ki se je po oceni varuhinje dela lotila dobro. "Pohvalila je hiter in pravilen odziv ministrice pri obravnavi tehničnega zakona za povrnitev neizplačanega dela pokojnin, odvzetega zaradi varčevalnega zakona, ki naj bi ga vlada obravnavala še v tem tednu. Da pa v odločanju o neustavnosti zakona o uravnoteženju javnih financ sodišče ni bilo dovolj hitro, je opozoril namestnik varuhinje Jernej Rovšek. Zahtevo za presojo ustavnosti dela varčevalnega zakona, po katerem so se pokojnine iz proračuna znižale v juniju lani, je julija lani vložila nekdanja varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek-Travnik, ustavno sodišče pa je njeni pobudi pritrdilo. "Odločitev ustavnega sodišča o ZUJF-u je majhen korak za varuha, a ogromen za pravno državo," je dejala Vlasta Nussdorfer. Kot je dodala, je takšno vračanje pravic zaradi "prehitro in rokohitrsko sprejetih zakonov" zelo drago.

Z okoljevarstveniki o učinkovitejših kaznih za onesnaževalce

Varuhinja je spomnila na nekatere že utečene projekte, kot so Državni preventivni mehanizem oziroma skrb varuha za ljudi, ki jim je bila odvzeta prostost, ter na projekt Zagovornik – Glas otroka. V preteklem mesecu se je posebej zavzela za otroke z Downovim sindromom, maja naj bi sprejeli memorandum, na podlagi katerega bi jim omogočali boljšo vključitev v zdravstveni in šolski sistem ter pozneje tudi v sistem zaposlovanja.

Srečala se je s predstavniki bolnikov z rakom, a bolezen, ki je v tem trenutku najbolj akutna, je po njenih besedah depresija. Opozorila je na to, da v domovih za starejše ni več čakalnih vrst, saj uporabniki nimajo več denarja, da bi si bivanje v domovih lahko privoščili. Na pravnem področju pri varuhu razmišljajo tudi o tem, kako zaščititi funkcionarje, ki so žrtve groženj (nekdanji varuhinji so recimo grozili s smrtjo), saj veljavni Kazenski zakonik o tem ne govori in mora žrtev groženj za kazenski pregon storilcev poskrbeti sama. Med srečanji v preteklih dveh mesecih je izpostavila srečanje s predstavniki okoljskih organizacij, s katerimi so spregovorili o pravici do vode ter o možnosti učinkovitega kazenskega pregona za tiste, ki mečejo odpadke v reke oziroma jih odvržejo v naravi. Z okoljevarstveniki se bo varuhinja znova srečala jutri.

Žrtve številnih krivic so še vedno tudi delavci, čeprav se stanje vsaj na področju plačil za socialno in zdravstveno zavarovanje v zadnjem času le nekoliko izboljšuje. Varuhinja je med drugim opozorila še na nedodelan sistem brezplačne pravne pomoči in sodnih izvršb, na neurejeno področje posvojitev in rejništev. Zaradi pobude državljanke, ki je legalno kupila nepremičnino, vpisano v zemljiško knjigo, a je šele potem ugotovila, da gre za črno gradnjo (na koncu je morala sama plačati še stroške rušenja), pa so se pri varuhu že lotili tudi perečega področja črnih gradenj.