Sreda,
23. 1. 2013,
11.46

Osveženo pred

1 leto, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

stavka zdravniki

Sreda, 23. 1. 2013, 11.46

1 leto, 10 mesecev

Varčevalni ukrepi države po mnenju večine sindikatov v UKC Ljubljana grozijo zdravstvu (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Intervencijski zakoni in državni proračun pomenijo veliko grožnjo ne le zaposlenim, ampak področju zdravstva v celoti, ob stavki pravi predsednik Sindikata kliničnega centra Ljubljana Matija Cevc.

Po mnenju predstavnikov sindikatov se stavka v več oddelkih UKC Ljubljana skoraj ne pozna, na težave pa so zaposleni opozorili na shodu pred bolnišnico.

Današnji splošni stavki javnega sektorja so se v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana pridružili vsi sindikati razen Fidesa, njen namen pa je, da bi vzpostavili dialog med vlado in reprezentativnimi sindikati, je na novinarski konferenci pojasnil Cevc.

Po njegovih besedah so se za stavko odločili tudi zato, ker se bojijo, da bo vsaka prihodnja vlada počela enako kot sedanja. Zmanjševanje sredstev za področje zdravstva, tudi za maso za plače, "pomeni skok nazaj in oviro, da bi lahko še naprej zagotavljali takšno zdravstvo, kot ga imamo zdaj", poudarja Cevc. Kot dodaja, se zavedajo, da so določena varčevanja potrebna, kje in kako jih doseči, pa je stvar dogovora.

Kot pojasnjuje Saša Kotar iz sindikata delavcev v zdravstveni negi, v nekaterih oddelkih ob današnji stavki skoraj ni sprememb v programskem delu sprejemov in pregledov, tako specialističnih kot navadnih, ponekod pa so prestavili nekatere kontrolne preglede. Predsednica Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije Jelka Mlakar v zvezi s tem dodaja, da je pripravljenost za stavko načelno priglasilo dobri dve tretjini zaposlenih v zdravstvu, kar pomeni 20.000 ljudi. A po njenem mnenju je vprašanje, koliko od njih se lahko stavke dejansko udeleži, saj menedžerji in zdravniki določajo, kateri program je nujen.

Ob tem so omenili tudi pritiske na nekatere zaposlene, saj so jim nadrejeni pred stavko pojasnjevali, da jih še veliko čaka na zaposlitev. Prav tako pa si nekateri po njihovih navedbah ne upajo ali pa ne smejo dajati izjav za medije.

Predstavniki sindikatov v omenjenem zavodu so ob tem opozorili tudi na nekatere težave. Zaposlenim namreč po njihovih navedbah že nekaj časa ne izplačujejo nadurnega dela, prav tako pa ni sprejetih normativov za delo. Zaposlenih primanjkuje, zaradi česar prihaja do preobremenjenosti, nekateri niso plačani za delo, ki ga opravljajo, ker za to nimajo formalne izobrazbe, imajo pa usposobljenost, navajajo predstavniki sindikatov. Poudarjajo tudi, da so se jim plače v nekaj letih znižale za 20 do 25 odstotkov.

Omenjene težave so izpostavili tudi na shodu pred glavno stavbo zavoda, ki so se je zaposleni udeležili s transparenti, na katerih je med drugim pisalo: "Najvišje etične zahteve za najnižje plačilo", "Vladni ukrepi rušijo steber družbe" in "Lopove za zapahe, državljanom pravice". Na shodu so poudarili, da zahtevajo le tisto, kar jim pripada. Ob tem pa so opozorili, da v zdravstvu ne delajo samo zdravniki in medicinske sestre, ampak tudi administrativni delavci, strežnice, zaposleni v kuhinji in tehničnovzdržavalni službi ter drugi. Po shodu so se odpravili v središče mesta na osrednji shod ob današnji splošni stavki v javnem sektorju.