Torek,
21. 1. 2014,
21.12

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

zaposlovanje mladi

Torek, 21. 1. 2014, 21.12

8 let, 7 mesecev

"V vseh poklicih bomo imeli s.p.-je namesto delavcev"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Mladi se vedno bolj zatekajo v manj varne oblike zaposlitve, ko so avtorske in podjemne pogodbe, študentsko delo in delo kot samostojni podjetnik, pri čemer pa so na kocki njihove pravice.

"Dogaja se absurd, beg iz delovnega prava," je na nocojšnji konferenci o zaposlovanju mladih v Mariboru dejala Darja Senčur Peček s pravne fakultete.

Delo kot samostojni podjetnik se velikokrat zlorablja kot za delodajalca cenejša oblika zaposlitve. "Krušimo delovno pravo na vseh koncih, v vseh poklicih bomo imeli s.p.-je namesto delavcev," je pojasnila Senčur Pečkova. Po njenih besedah je nujen nadzor nad takšnimi prikritimi delovnimi razmerji. "To bi morala država bolj preganjati."

Tleč konflikt med generacijami Goran Lukič iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je ob tem opozoril na "tleč konflikt med generacijami", saj mladi z bolj negotovimi oblikami zaposlitve postajajo vedno bolj nestrpni do ostalih zaposlenih. Po drugi strani so mladi zaradi nastalega položaja prisiljeni vzeti vsakršno delo, ki se jim ponudi, tudi na primer voluntersko pripravništvo. "Če danes govorimo o mladih proti starim, bomo čez pet let govorili o mladih proti še mlajšim," je dejal.

Ob tem je poudaril, da bi se generacije lahko veliko naučile ena od druge. "Premalo je konkretnega povezovanja kompetenc," je dejal in kot primer navedel mlade s kreativnimi idejami s področja reciklaže oblačil, ki bi lahko zelo koristno uporabili sposobnosti številnih brezposelnih šivilj, ki so namesto tega obsojene na čakanje na zavodu za zaposlovanje.

Zoran Kotolenko z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je kot enega od pozitivnih primerov spodbujanja zaposlovanja mladih navedel program Jamstvo za mlade. "A brez gospodarske rasti imajo tudi ukrepi zaposlovanja zelo omejen domet," je dodal.

Kaj sploh je delovno razmerje? S tem se je strinjala tudi ustavna sodnica Etelka Korpič Horvat, ki pa je optimistična, da bo Slovenija kmalu priča novemu zagonu gospodarstva. Po njenem mnenju se je tako v Sloveniji kot v Evropski uniji ob krizi pokazalo vprašanje, kaj je sploh delovno razmerje.

"Politika bi morala jasno povedati in vedno bolj utemeljevati, kako pomembno je delovno razmerje. Ravno državni organi pa so tisti, ki kršijo to," je dejala in spomnila na pojav volunterskega pripravništva v javnih službah. "Če so elementi delovnega razmerja, je treba pripravnika zaposliti," je med drugim poudarila na konferenci De iure - de facto, ki jo že tradicionalno prireja Evropsko združenje študentov prava (ELSA) Maribor.