Petek,
16. 5. 2025,
7.35

Osveženo pred

17 ur, 32 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,97

Natisni članek

Natisni članek

trgovina z ljudmi Aleš Hvala delo delavci

Petek, 16. 5. 2025, 7.35

17 ur, 32 minut

V Tarči o sumu trgovine z belim blagom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,97
Slovenska policija | Po pričevanjih delavcev so jih nadrejeni trpinčili, plačali pa manj, kot jim je bilo obljubljeno. Delali so po 16 ur na dan, včasih brez premora. | Foto Mija Debevec Doničar

Po pričevanjih delavcev so jih nadrejeni trpinčili, plačali pa manj, kot jim je bilo obljubljeno. Delali so po 16 ur na dan, včasih brez premora.

Foto: Mija Debevec Doničar

V Tarči na TV Slovenija so poročali o sumu trgovine z belim blagom, ki je je osumljen kobariški gostinec Aleš Hvala. Ta naj bi več filipinskih delavcev po prihodu v Slovenijo posredoval drugemu gostincu, kjer naj bi jih izkoriščali in trpinčili. Delavci so od gostinca pobegnili, nato pa pridobili uradni status žrtve trgovine z ljudmi.

Kot so v četrtek poročali v Tarči, je na notranjem ministrstvu konec aprila 2024 potekal sestanek o kobariškem gostincu Alešu Hvali, ki je novačil filipinske delavce kot ceneno delovno silo proti plačilu od 3.000 do 5.000 evrov. V novačenju so prepoznali vse elemente trgovine z ljudmi. O kršitvah je policijo najprej opozoril uslužbenec ministrstva za zunanje zadeve, na katerega so se obrnili filipinski delavci, Hvala pa se je aprila osebno oglasil na zunanjem ministrstvu in poizvedoval, kdo ga je prijavil.

Po 16 ur delali v nečloveških razmerah

V začetku maja pa je filipinsko veleposlaništvo na Dunaju objavilo, da je desetim delavcem v Sloveniji, domnevno žrtvam trgovine z ljudmi, zagotovilo finančno pomoč. V zapisu veleposlaništva piše, da so bili leta 2023 rekrutirani kot hotelski in gostinski delavci, nato pa premeščeni k drugemu delodajalcu, lastniku gostišča Ribič Damirju Pribacu, kjer so delali v nečloveških razmerah, so še navedli v Tarči.

Po pričevanjih delavcev so jih nadrejeni trpinčili, plačali pa manj, kot jim je bilo obljubljeno. Delali so po 16 ur na dan, včasih brez premora. Hvala in Pribac sta kršitve zanikala, minister za delo Luka Mesec in glavna inšpektorica inšpektorata za delo Katja Čoh Kragolnik pa sta v Tarči med drugim potrdila, da je bil pri obeh gostincih večkrat opravljen inšpekcijski nadzor, preiskava pa še poteka.

Jean-Claude Van Damme
Trendi Jean-Claude Van Damme obtožen spolnih odnosov z žrtvami trgovine z ljudmi