Sreda,
25. 7. 2018,
15.28

Osveženo pred

6 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,25

Natisni članek

Natisni članek

vesolje

Sreda, 25. 7. 2018, 15.28

6 let, 4 mesece

V nebo poslali satelit, poimenovan po Slovenki #foto

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,25
satelit | Foto Evropska komsija

Foto: Evropska komsija

Danes so z evropskega vesoljskega izstrelišča v Francoski Gvajani z evropsko nosilno raketo Ariane-5 v vesolje izstrelili štiri nove satelite sistema Galileo. Med njimi je tudi satelit, poimenovan po Slovenki Tari Keber.

Tara je leta 2011 kot 10-letna učenka zmagala na likovnem natečaju o vesolju in postala eden od otrok, po katerih so poimenovani sateliti sistema Galileo. Danes izstreljeni sateliti nosijo imena še po Samuelu iz Slovaške, Anni iz Finske in Ellen iz Švedske.

satelit | Foto: Evropska komsija Foto: Evropska komsija

Globalni satelitski navigacijski sistem EU bo tako sestavljalo 26 satelitov, ki bodo zagotavljali natančnejši signal za določanje položaja in časa ter druge kakovostne storitve. Z rekordno natančnostjo 20 cm bo postal najnatančnejši satelitski navigacijski sistem na svetu. Do leta 2020 naj bi bilo v orbiti vseh Galileovih 30 satelitov, s čimer bo sistem postal povsem operativen in neodvisen.

satelit | Foto: Evropska komsija Foto: Evropska komsija

Sistem Galileo trenutno zagotavlja tri vrste satelitskih navigacijskih storitev. Odprta storitev sistema Galileo je brezplačna storitev za določanje položaja in navigacijo. Omogoča tudi sistem eCall in v vseh novih avtomobilih in reševalnim službam sporoči lokacijo avtomobila. Čas odkritja osebe, izgubljene na morju ali v gorah, se je od leta 2016 s štirih ur skrajšal na približno 10 minut, natančnost pa z 10 km na manj kot 2 km, še posebej pa je ključnega pomena v vojaških akcijah.
 
Tara Keber
Trendi V vesolje odhaja satelit, poimenovan po slovenski dijakinji
Vesoljska tehnologija postaja vedno bolj del vsakdanjega življenja, najbolj koristna je ravno pri iskanju in reševanju, v avtomobilih, pametnih urah, kmetovanju ter letalski navigaciji in sodobnem bančništvu. Evropska vesoljska industrija je močna in konkurenčna, zato je tudi komisija za  naslednji dolgoročni proračun EU za obdobje 2021–2027 predlagala združitev vseh obstoječih in novih vesoljskih dejavnosti v en sam 16 milijard evrov vredni ''vesoljski program EU''.

satelit | Foto: Evropska komsija Foto: Evropska komsija