Četrtek,
26. 7. 2018,
19.02

Osveženo pred

6 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,15

Natisni članek

Natisni članek

Maribor migranti begunci

Četrtek, 26. 7. 2018, 19.02

6 let, 5 mesecev

V Maribor prispele štiri sirske družine #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,15

V Maribor so prispele štiri sirske družine, ki so se priselile v okviru evropske pomoči Turčiji. Gre za 21 ljudi: ena družina bo živela v integracijski hiši, tri pa v stanovanjih Urada za integracijo migrantov. V Maribor so jih pripeljali sinoči, danes je njihov prvi dan v mestu.

Ena tričlanska in tri šestčlanske družine, ki prihajajo z vojnih območij v Siriji, danes šele spoznavajo Maribor. V integracijski hiši smo preverili njihova prva doživetja.

ZDA, migranti
Novice Štiri sirske družine iz programa trajne preselitve prispele v Slovenijo

"Spoznali so, da so ljudje prijazni. Imeli so namreč že določene stike z ljudmi, ko so spraševali po stvareh v Mariboru in so se ljudje zelo pozitivno odzvali na njihova vprašanja, čeprav niso znali govoriti jezika," je povedal Igor Bratuša, koordinator Integracijske hiše Maribor.

Otroci iz preseljene skupine štirih družin so stari od dve do 15 let, njihovi starši pa od 30 do 45. Preverjeni in izbrani so bili v okviru izbirne misije v Turčiji.

Vsi so bili varnostno pregledani

Vodja Urada za integracijo migrantov (UOIM) Jurij Zaletel poudarja, da so bile vse osebe varnostno pregledane, tako "da pred njimi ni nobenega strahu".

Prve slovenske besede so osvojili, še preden so prišli v Maribor. "Otroci znajo šteti do deset. So zelo luštna skupina, ki se trudi, da bi se že pred prihodom vključila," je pojasnil Bratuša.

Največja težava je jezikovna ovira

Prav jezikovna ovira je največja težava pri integraciji. Z različnimi programi jim bodo zato poskušali čim prej omogočiti samostojno in neodvisno življenje.

"Sledi orientacijski tečaj, ki se začne takoj. Namenjen je učenju slovenskega jezika na osnovni ravni, kako se znajdejo v različnih inštitucijah, kje si pridobijo dokumente, pomagajo jim pri urejanju tega, učne pomoči za otroke, pripravi otrok za šolo," pravi Zaletel.

Otroci bodo z novim šolskim letom vključeni v vrtce in osnovne šole. Ker gre za mlade družine, upajo na hitro vključevanje v družbo.

"Da zaživijo in imajo normalno življenje kot vsi preostali slovenski državljani. Se zaposlijo, se izšolajo ali kar koli počnejo v svojem življenju," je še opisal Bratuša.

Poleg pomoči pri integraciji so z dovoljenjem za stalno prebivanje v Sloveniji postali upravičeni tudi do drugih pravic. Na podlagi tega imajo tudi vse pravice iz socialnega varstva, zdravstvenega varstva, zaposlitve, zaposlovanja in šolanja.

Predvideva se, da bo druga skupina 19 beguncev v Slovenijo preseljena jeseni. A po doslej znanih informacijah skoraj zagotovo ne v Maribor.