Sreda, 21. 2. 2024, 14.10
10 mesecev
V Ljubljani shod v podporo Assangeu: "Na kocki je usoda svetovnega novinarstva"
Proces, ki na sodišču v Londonu poteka proti ustanovitelju platforme Wikileaks Julianu Assangeu, je za oblasti ZDA in Združenega kraljestva test zavezanosti temeljnim načelom svobode medijev, so danes na Trgu republike opozorili udeleženci shoda v podporo izpustitvi Assangea ter oblasti v ZDA pozvali k opustitvi njegovega pregona.
"Izročitev Assangea bi vzpostavila nevaren precedens, ko bi lahko ameriška vlada zahtevala izročitve drugih novinarjev in založnikov z vsega sveta," je na shodu pred britanskim veleposlaništvom v Ljubljani dejala Metka Naglič iz Amnesty Slovenije.
"Objava informacij v javnem interesu je temelj medijske svobode, zaščitena je z mednarodnim pravom in ne sme biti kriminalizirana," je dodala.
Shod v Ljubljani
Grozi mu do 175 let zapora
V britanski prestolnici danes poteka drugi dan zaslišanja o izročitvi Assangea ZDA. Dvainpetdesetletnemu državljanu Avstralije, ki je v Londonu zaprt od leta 2019, v ZDA grozi do 175 let zapora, ker je v letih 2010 in 2011 objavil več kot 700 tisoč zaupnih dokumentov o ameriških vojaških in diplomatskih dejavnostih v Iraku in Afganistanu.
"Dan, ko bo Julian Assange izročen ameriškim oblastem, bo dan, ko bo dokončno umrla demokracija, ko bo umrla svoboda novinarstva. To je dan, ki ga ne smemo dopustiti," je dejal aktivist in član Piratske stranke Ratko Stojiljković.
"Na kocki ni samo njegova usoda, ampak usoda svetovnega novinarstva"
Na shodu je bilo slišati pozive, da morajo ZDA opustiti obtožbe proti Assangeu. Kazenski pregon mu grozi v skladu z zakonom o vohunjenju iz leta 1917, ki je bil sprejet v vojnem času in po navedbah udeležencev shoda ni bil namenjen temu, da se z njim preganja legitimno delo novinarjev.
"Juliana Assangea ne bi smeli izročiti tudi zato, ker ni ameriški državljan. Z njegovo obtožbo se ameriško kazensko pravo globalno širi na nepredvidljiv način. Na kocki ni samo njegova usoda, ampak usoda svetovnega novinarstva oziroma svoboda javnega izražanja nasploh," je opozoril novinar Uroš Lipušček.
Iz stranke Levica so sporočili, da ostro nasprotujejo izročitvi Assangea ZDA in se zavzemajo za njegovo takojšnjo osvoboditev. "Gre za vprašanje svobode govora in tiska, za vprašanje naše pravice do obveščenosti," so zapisali.
Zastopnica ameriške vlade je danes pozvala sodišče v Londonu, naj zavrne zadnji poskus pritožbe Juliana Assangea in ga izroči ameriškim oblastem, ki mu želijo soditi zaradi razkritja tajnih vojaških dokumentov. ZDA ob tem zanikajo, da bi bil postopek proti ustanovitelju platforme WikiLeaks politično motiviran.