Sreda, 17. 12. 2014, 15.54
8 let, 7 mesecev
Ustavno sodišče v celoti razveljavilo ureditev uklonilnega zapora
Odločilo je tudi, da se ustavijo vsi postopki odločanja o uklonilnem zaporu, ki do objave odločitve ustavnega sodišča še niso bili končani, so danes sporočili iz urada varuha. V primerih, kjer je bil postopek o uklonilnem zaporu že končan, pa se uklonilni zapor ne izvrši oziroma se njegovo izvrševanje ustavi.
V uradu varuha za človekove pravice so pojasnili, da je ustavno sodišče sprejelo odločitev na seji 11. decembra. Razveljavilo je prvi, drugi, tretji in četrti odstavek 19. člena zakona o prekrških, sedmi odstavek 19. člena, kolikor se nanaša na izvršitev uklonilnega zapora, in tudi 202.b člen tega zakona.
Ker ugotovljene protiustavnosti, zlasti pa način ureditve ukrepa, ne omogočajo, da bi ustavno sodišče razveljavilo le posamezne določbe, je ureditev uklonilnega zapora razveljavilo v celoti. Kot so poudarili v uradu varuha, je ustavno sodišče s tem pritrdilo njihovim opozorilom, da ureditev uklonilnega zapora nedopustno posega v človekove pravice ali temeljne svoboščine.
Nekateri pobudniki so izpostavili na primer, da jim je bil uklonilni zapor določen, čeprav niso imeli možnosti za plačilo globe, drugi pa so izrazili svojo nemoč, da bi se izognili prestajanju uklonilnega zapora, določenega v postopku izvrševanja pravnomočnih odločb, izdanih v postopku o prekršku.
Varuh človekovih pravic je vložil zahtevo za oceno ustavnosti zakona o prekrških v delu, ki predvideva uklonilni zapor za neplačnike glob. Prvi odstavek 19. člena zakona namreč predvideva, da se storilca, ki deloma ali v celoti ne plača globe v določenem roku, prisili k plačilu tako, da se mu določi uklonilni zapor. O uklonilnem zaporu odloči sodišče.
Varuh je tudi izpodbijal na 19. člen navezujoče določbe zakona.