V začetku leta 2010 je bila med prebivalci Slovenije osmina tistih, ki so se rodili v tujini.
Med delovno aktivnim prebivalstvom, rojenim v tujini, je bilo največ priseljenih iz Bosne in Hercegovine, v večini pa so bili zaposleni v gradbeništvu. Leta 2010 se je število tujih državljanov, ki so se v Slovenijo priselili zaradi zaposlitve, zmanjšalo.
69 odstotkov prebivalcev, rojenih v tujini, ima slovensko državljanstvo
V začetku leta 2010 je bilo med prebivalci Slovenije 12,4 odstotka takih, ki so se rodili v tujini, so sporočili s Statističnega urada RS. Delež prebivalstva Slovenije, ki je bilo rojeno v tujini, se je od začetka leta 2005 povečal za 1,5 odstotne točke. Med prebivalci Slovenije, ki so bili rojeni v tujini, jih je 1. januarja lani imelo 69 odstotkov slovensko državljanstvo; med temi so bili najštevilnejši tisti, ki so se rodili v Bosni in Hercegovini in na Hrvaškem.
Največ delovno aktivnih priseljencev prihaja iz Bosne in Hercegovine
Delež oseb, rojenih v tujini, se povečuje tudi med delovno aktivnim prebivalstvom Slovenije. V začetku leta 2010 je bilo med delovno aktivnim prebivalstvom Slovenije 15,1 odstotka oseb, ki so bile rojene v tujini. Največ delovno aktivnih prebivalcev Slovenije med tistimi, ki so se v Slovenijo priselili, je bilo rojenih v Bosni in Hercegovini.
Največ prebivalcev, rojenih v Sloveniji, je zaposlenih v predelovalnih dejavnostih
Največ delovno aktivnih prebivalcev, rojenih v Sloveniji, je bilo zaposlenih v predelovalnih dejavnostih (23,5 odstotka), na drugem mestu po deležu zaposlenih je bila dejavnost trgovina, vzdrževanje in popravila motornih vozil. Največ v tujini rojenih delovno aktivnih prebivalcev, je bilo zaposlenih v gradbeništvu, največ v tujini rojenih delovno aktivnih prebivalk pa v predelovalnih dejavnostih.
Manj priseljevanja v Slovenijo v primerjavi z letom 2009
Priseljevanje v Slovenijo se je nadaljevalo tudi v letu 2010, vendar se je lani v državo priselilo manj tujih državljanov kot v letu 2009. Manjše je bilo tako število tistih, ki so se v Slovenijo priselili zaradi zaposlitve, kot tudi število tistih, ki so se v državo priselili s kakšnim drugim namenom.
Tako se je v Slovenijo lani priselilo 15.416 prebivalcev; med njimi je bilo 12.705 tujih državljanov in 2711 državljanov Slovenije. Med tujimi državljani so bili najštevilnejši še vedno tisti, ki so se priselili z namenom, da bi se zaposlili (bilo jih je nekaj več kot 65 odstotkov). Drugo največjo skupino so sestavljali tisti, ki so se priselili v Slovenijo, da bi se pridružili družini (23,4 odstotka).
Večina tujcev, priseljenih v letu 2010, se je zaposlila v gradbeništvu
Od 12.705 tujcev, ki so se v letu 2010 priselili v Slovenijo, jih je še v istem letu zaposlitev našlo 6663. Podobno kot v prejšnjih letih se je največ tujcev, ki so se v Slovenijo priselili v letu 2010, zaposlilo v gradbeništvu (43,8 odstotka) in v predelovalnih dejavnostih, so še zapisali v statističnem uradu.