Sreda,
4. 5. 2011,
11.22

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

pokojninska reforma alternativa

Sreda, 4. 5. 2011, 11.22

8 let, 8 mesecev

Svetlik: Neposredni stroški padca pokojninske reforme bi presegali 300 milijonov evrov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Po izračunih bi neposredni stroški ob padcu pokojninske reforme presegali 300 milijonov evrov na leto, je po delovnem posvetu vlade povedal minister za delo Ivan Svetlik.

Zakon, ki bo interveniral na področju porabe javnih sredstev ob morebitnem padcu pokojninske reforme, ministrstvo za finance še pripravlja. Naredili so izračune in ocene, sedaj pa bodo morali podati predloge, na katerih postavkah ter kako varčevati, je po posvetu povedal minister Svetlik. "V primeru padca reforme bodo zamrznitve premalo" Ob vprašanju, ali bo šlo za zamrznitve ali za nižanje plač v javnem sektorju, pokojnin in socialnih transferjev, odgovarja, da je to še vprašanje rešitev. V primeru padca pokojninske reforme pa bodo po njegovih besedah zamrznitve premalo. Od 300 milijonov evrov na leto navzgor Izračuni glede neposrednih stroškov oziroma finančnih posledic, ki sledijo padcu pokojninske reforme in jih bo treba z varčevanji nadomestiti, pa gredo po Svetlikovih besedah od 300 milijonov evrov na leto navzgor. Drugi parametri, ki vplivajo na proračun, pa lahko prispevajo še k dodatnemu varčevanju.

Zakon, ki bo interveniral ob morebitnem padcu pokojninske reforme in je še v nastajanju, bi sicer sprejeli ob sprejemanju rebalansa proračuna za prihodnje leto, je še pojasnil Svetlik.

Na posvetu so sicer ministri in premier Borut Pahor govorili o izvajanju politike, ki so jo začrtali s proračunom za leto 2011 in je dogovorjena tudi s socialnimi partnerji, je po posvetu povedala generalna sekretarka vlade Helena Kamnar.

Interventni ukrepi se vežejo tudi na zdravstveni resor Minister za zdravje Dorijan Marušič je pred vladnim poslopjem povedal, da se interventni ukrepi v sklopu razpoložljivega kadra vežejo tudi na zdravstveni resor. Poudaril pa je, da gre v zdravstvu večina sredstev zbranih preko Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, to pa bo "posebna zgodba".

Premier Borut Pahor, minister za visoko šolstvo Gregor Golobič, minister za finance Franc Križanič in minister za razvoj Mitja Gaspari pa izjav novinarjem po posvetu niso dajali.

Zalar prepričan, da pokojninski zakon ne bo padel Tudi pravosodni minister Aleš Zalar je dejal, da "bomo morali verjetno zelo resno poseči tudi v socialne transferje". Sicer pa je prepričan, da pokojninski zakon na referendumu ne bo padel. Vlada dela vse, da bi bila pokojninska reforma izpeljana in upa, da bodo z argumenti uspeli prepričati ljudi, zakaj je v skupnem interesu, da se zakon na referendumu potrdi, pravi Zalar.

Znova je tudi poudaril, da vprašanja, ali bo vlada obstala ali ne, ali se bo rekonstruirala, ali pa bodo predčasne volitve, niso ključna. Ključno vprašanje po njegovem namreč je, kako bomo vsem zagotovili primerne pokojnine in če želimo v Sloveniji ohraniti sedanjo raven pokojnin tudi v prihodnjih letih in desetletjih. Imamo izbiro, ali sprejmemo pokojninsko reformo ali pa bodo pokojnine nižje, je izpostavil.

"Mandat je treba zdržati do konca" Šolski minister Igor Lukšič pa glede tega, kaj bo z vlado v primeru padca pokojninske reforme, pravi, da se bo o tem odločal premier po referendumu. Sam pa je mnenja, "da je mandat treba zdržati do konca" in da nobena odločitev v teh štirih letih ni tako usodna, da bi zaradi tega vlada prostovoljno morala iti".