Splošna stavka javnega sektorja, ki jo je izvedlo 22 sindikatov, je bila uspešna, je ocenil vodja koordinacije stavkovnih odborov Branimir Štrukelj.
Podpora stavki in protestnim shodom je bila po njegovih besedah večja od pričakovanj optimistov, pa tudi vlade in sindikatov. Stavka je bila ob 19. uri prekinjena, razen v policiji.
"Stavka danes ni končana"
"Ob 19. uri je bila stavka prekinjena in se bo nadaljevala v skladu z odločitvami koordinacije stavkovnih odborov, ki smo v stavki. Stavka torej danes ni končana, je pa prekinjena oziroma je njena intenzivnost spuščena proti ničli," je pojasnil Štrukelj. V policiji pa so že ob napovedi stavke dejali, da bodo stavkali do preklica.
Pogajanja se bodo nadaljevala
Pogajanja o ukrepih vlade, kar se tiče posegov v socialno državo, zaostrovanja normativov in standardov v javnih službah ter zlasti posegov v plače in stroške dela, se bodo nadaljevala. Danes se bo sestala podskupina, ki se usklajuje glede ukrepov na področju plač in drugih prejemkov javnih uslužbencev.
"Državljani so prepoznali, da gre dejansko za spopad za ohranitev socialne države"
Shodi so pokazali, da se je podpora v zadnjih dneh povečevala in da so državljani prepoznali, da gre dejansko za spopad za ohranitev socialne države, da je to jedro konflikta, je pojasnil Štrukelj. Podporniki so po njegovih besedah s tem jasno povedali, da si želijo tako državo, kjer bi imeli do izobraževanja in zdravstva enak dostop tudi ljudje, ki si tega finančno sicer ne bi mogli privoščiti.
Kdo bo plačal stavko?
V sindikatih še vedno vztrajajo, da bo država plačala stavko, čemur pa vlada nasprotuje. Ali bo stavka, ki se je je udeležilo koli 100.000 javnih uslužbencev, plačana ali ne, bo odločilo sodišče, je poudaril vodja koordinacije. V primeru, da bodo stavkajočim od plače odbili plačilo za dan stavke, bodo vložili tožbe in poskušali dokazati, da mora strošek plačati ustanovitelj oziroma financer, ker so bile po njihovi presoji kršene pravice iz kolektivne pogodbe in drugih dogovorov.
"Janša nosi vso odgovornost"
Premier Janez Janša je po njegovih besedah že s samim odnosom do zaposlenih v javnem sektorju pokazal, da mu ni do dogovora in zato nosi vso odgovornost. Kot nezrelo pa je Štrukelj ocenil tudi Janševo izjavo, da na plačilo stavke ne bo pristal niti pri podpisu sporazuma o koncu stavke.
Natančno število stavkajočih sicer še ni znano. Med drugim stavka 40.000 zaposlenih v izobraževanju, 30.000 zaposlenih v zdravstvu ter 8000 zaposlenih v policiji. Stavko javnega sektorja, ki se je v policiji, vrtcih in šolah začela ob 6. uri, poteka pa še v zdravstvenih in socialnih zavodih ter drugih delih javnega sektorja, občutijo tudi državljani.
Štrukelj: Če ne bo pravične rešitve, nas bo naslednjič še več
V Ljubljani se je pred poslopjem vlade zbralo nekaj tisoč ljudi, protestnike pa je prvi Branimir Štrukelj. Od vlade zahtevamo pravične rešitve, sicer bo naslednji protest še bolj množičen, je dejal Štrukelj. "Če ne bodo slišali in sprejeli naših predlogov, gremo na referendum!" je napovedal.
"Današnji dan je dokaz za to, kdo se mora v resnici spustiti z Lune"
"Ne damo socialne države. Ostati hočemo solidarnostna družba. Hočemo več sodelovanja in manj tekmovanja. Nočemo brutalnega kapitalizma, ki za seboj pušča trupla, brezposelne, revne in obubožane," je nepregledno množico nagovoril Štrukelj. "Dovolj nam je žalitev in poniževanja," je opozoril. Na besede premiera Janše, da predstavniki sindikatov živijo na Luni, je odgovoril, da je današnji dan dokaz za to, kdo se mora v resnici spustiti z Lune in da sindikati izražajo prepričanje zaposlenih v tej državi.
"Branili bomo, kar našo družbo dela človeško"
Kot je izpostavil Štrukelj, so javno šolstvo, javno zdravstvo in varna starost vrednote, za katere so se pripravljeni boriti. Vlado je zato pozval k pravičnemu dogovoru. Če jim ta ne bo zagotovljen, bo država sprožila konflikt, je dejal. "Branili bomo, kar našo družbo dela človeško," je dodal. Pojasnil je še, da so protestni shod javnih uslužbencev podprle vse sindikalne centrale v Sloveniji. Protestnike so tako nagovorili tudi predstavniki sindikalnih central zasebnega sektorja.
Ščernjavič: Vladi želimo sporočiti, kje naj poišče denar
Sekretar republiškega odbora Sindikata državnih organov Slovenije Drago Ščernjavič je izpostavil, da želijo s shodom vladi sporočiti, kje naj poišče denar. Kot je zatrdil, bi lahko, če bi okrepila pristojne službe, sredstva v nekaj mesecih dobila pri tajkunih.
Semolič: Laž je, da so delavci živeli prek svojih zmožnosti
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je poudaril, da kriza ni nastala zaradi socialnih pravic, delavskih plač in pokojnin, temveč zaradi pohlepa kapitala. Kritičen je bil do ukrepov, ki prihajajo iz Evropske komisije, Evropske centralne banke in Mednarodnega denarnega sklada, saj da vodijo v revščino. "Treba se je združiti in upreti tem ukrepom," je pozval. "Laž je, da so delavci živeli prek svojih zmožnosti. Laž je, da javni sektor najeda zasebnega. Prek svojih zmožnosti so živeli politiki in tajkuni. Dol z njimi!" je zbranim dejal predsednik konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Janez Posedi.
Lombar: Pričakujem solidarnost vseh in upor proti taki politiki
Predsednik Konfederacije neodvisnih sindikatov Slovenije Neodvisnost Drago Lombar se je vprašal, zakaj vlada vedno predlaga zakone proti ljudem, ne sliši pa sindikalnih predlogov zakonov za razlastitev tajkunov. Opozoril je tudi, da predlagani varčevalni ukrepi vlade ne bodo prizadeli samo javnih uslužbencev, temveč tudi upokojence, študente, delavce. "Pričakujem solidarnost vseh in upor proti taki politiki," je sklenil.
Predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije Mateja Kožuh Novak je opozorila, da so "upokojenci vse bolj odvisni od vas". Vlado je pozvala na razgovor. Ob tem je na pomoč pozvala tudi Katoliško cerkev, in sicer, da naj v državno blagajno vrne 800 milijonov evrov in tako razbremeni nosečnice, upokojence in druge, ki jih bodo prizadeli varčevalni ukrepi.
Protesti tudi v drugih večjih mestih po državi
Protesti ob stavki javnega sektorja so poleg Ljubljane potekali tudi v drugih večjih mestih po državi. Protestniki so se tako zbrali tudi v Mariboru, v središču Celja, v Kopru, Velenju, Novem mestu, Murski Soboti, Kranju in Ravnah na Koroškem. Protest so pripravili tudi na Ptuju, kjer se sicer vlada mudi na delovnem obisku. Za ta shod je namreč sprva kazalo, da organizatorji ne bodo pridobili dovoljenja upravne enote, a so ga vendarle dobili. Protesta pa ni v Novi Gorici, saj organizatorji zanj niso pravočasno zaprosili za dovoljenje.
Vrtci in šole so večinoma zaprti
Na dan stavke so vrtci in šole ostali zaprti. Kljub temu, da zakonodaja ne omejuje izvedbe stavke v šolstvu, v vrtcih pod določenimi pogoji zagotavljajo minimum delovnega procesa. Splošna stavka se je v šolah začela ob 6. uri zjutraj, v vrtcih uro prej, odvisno od odpiralnega časa.
Štrukelj: Ta rezultat presega vsa naša pričakovanja
Po zdajšnjih podatkih je stavkalo okoli 41.000 zaposlenih (kar je dobrih 85 odstotkov vseh zaposlenih) na področju vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture, je dejal Štrukelj. "Ta rezultat presega vsa naša pričakovanja." Glede na to, da je trenutno v šolah in vrtcih po njegovih besedah le okoli 2900 otrok, pravi, da ni nobenega dvoma, da so tudi starši podprli prizadevanja sindikatov. Obenem se je vnovič opravičil vsem, ki jim današnja stavka povzroča nevšečnosti. Po njegovih besedah se zdaj začenja boj za ohranitev kakovostnega javnega šolstva. Kot poudarja, so pripravljeni to kakovost braniti tudi za ceno svojih plač. Ob tem je izrazil upanje, da bodo dobili visoko podporo državljanov.
Stavkalo je tudi 200 članov obeh policijskih sindikatov
Pred vlado je odšlo tudi nekaj manj kot 200 članov obeh policijskih sindikatov. "Nikakor ne smemo dovoliti, da se kakorkoli znižuje standard že doseženih socialnih pravic, prav tako pa ne dovolimo poseganja v že tako skromne plače policistov in strokovno-tehničnih delavcev," je pred protestom pojasnil predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič.
Stavka policistov se nadaljuje
Oba sindikata sta medtem napovedala nadaljevanje stavke zaposlenih v policiji. Kot so pojasnili v sporočilu za javnost, bodo stavkovne aktivnosti prilagajali glede na potek pogajanj, trenutno pa se zmanjšujejo le stavkovne aktivnosti na mejnih prehodih. "Stavka ni usmerjena proti državljanom, ampak proti vladi, ki trenutno očitno ocenjuje, da nas ne potrebuje," sta zapisala sindikata.
Po mnenju sindikatov med potekom stavke ni bilo nobenih aktivnosti vlade, ki bi napovedala pripravljenost resno prisluhniti socialnemu dialogu. Ob tem izpostavljajo tudi torkovo sprejetje novele intervencijskega zakona, ki zamika izplačilo regresa za en mesec. Kot pravijo, se je vlada "za ta korak odločila brez uskladitve s sindikati, pod pretvezo, da zagotovi čas za pogajanje s sindikati".
Vojaki zaradi zakonskih omejitev ne stavkajo
Gasilci so delali kot v času dežurstva, vojaki pa zaradi zakonskih omejitev niso stavkali, vendar podpirajo stavkovne zahteve.
Stavka tudi v zdravstvu
Stavkalo je tudi tudi okoli 30.000 delavcev v zdravstvu. Za stavko se sicer niso odločili le člani sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides, čeprav tudi številni zdravniki po besedah predsednika Sindikata zdravstva in socialnega varstva Zvonka Vukadinoviča stavko načeloma podpirajo. Po besedah Vukadinoviča vlada jemlje tistim, ki predstavljajo "naše največje bogastvo" - otrokom in zdravstvu, ob tem pa tudi domovom za upokojence, socialnim zavodom in upokojencem. "Kar je nedotakljivo, pa je bogastvo zlata, nečimrnosti, napuha in oblasti," je bil kritičen.
"Stavka ni uperjena proti bolnikom, ampak proti vladi"
Predsednica Sindikata zdravstva in socialnega skrbstva Slovenije Darinka Auguštiner pa je poudarila, da stavka ni uperjena proti bolnikom, ampak proti vladi in njenemu odnosu do delavcev v javnem sektorju in do državljanov. Tako, kot zatrjuje, stavka poteka v skladu z zakonskimi zahtevami na področju zdravstva, za bolnike pa je poskrbljeno. "Ta država hoče samo jemati, pa ne samo denarja in plač, ampak tudi število medicinskih sester. Zato lahko postanemo nevarni," je posvarila predsednica Sindikata delavcev v zdravstveni negi Jelka Mlakar.
V zdravstvu težav naj ne bi bilo
Zaradi stavke delavcev v zdravstvu do zamud pri obravnavi bolnikov ni prihajalo, so zatrdili predstavniki sindikatov v zdravstvu. Za nujne primere, ponekod tudi nenujne, je poskrbljeno, bolniki zaradi tega niso nič na slabšem, so dodali. Ob tem so opozorili na številne pritiske na stavkajoče.
Stavkajo tudi poklicni gasilci, večina delavcev v pravosodju in v socialnih zavodih
Splošni stavki so se praktično v celoti pridružili tudi poklicni gasilci, je pojasnil sekretar sindikata poklicnih gasilcev David Švarc. Ni pa točno znano, koliko je stavkajočih med cariniki in delavci v pravosodju, a tudi med slednjimi naj bi stavkala večina. Tudi v socialnih zavodih delo poteka kot ob nedeljah, ekipe in obseg dela so prav tako zmanjšani. V centrih za socialno delo je nudena prva socialna pomoč, ostali deli so zaprti. Zmanjšan obseg storitev je tudi v domovih za starejše, v varstveno-delovnih centrih pa izvajajo le varstveni program.
Stavka med 75 in 80 odstotkov zavodov s področja kulture, vključenih v Gloso
V splošno stavko javnega sektorja je bilo vključenih tudi med 75 in 80 odstotkov odstotkov zavodov s področja kulture, ki so vključeni v Sindikat Glosa, je dejal tajnik glavnega odbora sindikata Mitja Šuštar. Po najnovejših podatkih Sviza pa se je za stavko odločilo 34 zavodov s področja kulture, včlanjenih v njihov sindikat. Stavki naj bi se pridružila približno polovica slovenskih muzejev in več galerij. V javnem zavodu Maribor 2012 se stavki niso pridružili.
Zaradi stavke zaprtih 93 odstotkov klavnic za prašiče in govedo
Zaradi stavke je bilo danes zaprtih tudi 93 odstotkov klavnic za prašiče in govedo. Predsednik Sindikata veterinarjev Slovenije Milan Štimec je pojasnil, da je na Veterinarski upravi RS (Vurs) in Nacionalnem veterinarskem inštitutu danes stavkalo 66 odstotkov oziroma 300 veterinarjev in drugih zaposlenih.
Na glavnem uradu Vursa je delo potekalo normalno, saj zaposleni niso stavkali, pa je pojasnila direktorica Vursa Vida Čadonič Špelič. "Na glavnem uradu vsi delamo in nikomur ne pade na pamet, da bi stavkal," je poudarila. "Računam, da je tako tudi na večini območnih uradov," je dodala.