Ponedeljek,
11. 12. 2017,
19.03

Osveženo pred

6 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,38

4

Natisni članek

Natisni članek

koalicija Matej Tonin Miro Cerar Državni zbor

Ponedeljek, 11. 12. 2017, 19.03

6 let, 11 mesecev

Spopad Cerarja in Tonina v DZ #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,38

4

Matej Tonin | Foto Bobo

Foto: Bobo

Vse manj nasmehov je pol leta pred volitvami v vladi Mira Cerarja. Ugibanj o obstoju koalicije je vse več, nesoglasij v vrstah SMC prav tako.

Temu podobno je bilo danes vzdušje v državnem zboru, kjer je premier z okrnjeno ministrsko ekipo odgovarjal tudi na neprijetna poslanska vprašanja iz vrst koalicije.

SMC-jevi poslanci so k noveli zakona o financiranju vzgoje in izobraževanja vložili dopolnilo, po katerem bi razširjen program v zasebnih šolah financirali zgolj v 65 odstotkih. Cerar, prepričan, da gre za kompromisno rešitev, je izrazil upanje, da bo predlog v parlamentu podprt, a se je zapletel v besedni obračun z vodjo poslancev NSi Matejem Toninom.

"Si pa res ne smemo privoščiti, da se bomo Slovenci na tej točki ideološko sprli, ker to ni potrebno, ker imamo rešitev na mizi in ker lahko konstruktivno naše šolstvo, tako javno kot zasebno, peljemo naprej," je dejal Cerar. Tonin je izrazil razočaranje, češ, da je od Cerarja, ki velja za uglednega pravnika, pričakoval bistveno več: "Žalosti me, da ste pri tem financiranju osnovnih šol pripravljeni privoliti v gnili, neustavni kompromis samo zaradi politične računice in čisto nič drugega."

Cerar je očitke Tonina zavrnil in ga celo označil za lažnivca: "Absolutno ni kakšen gnili kompromis, ampak je ustavno skladna rešitev, ki pomeni izogib temu, kar si želite vi in še kdo drug, kar pomeni, da bi se Slovenci preprosto spet sprli."

Tonin je vztrajal, da bo način financiranja, ki ga forsira vlada, udaril socialno šibke. V naši državi je dovolj prostora za kakovostno šolanje vsakega otroka, je odgovoril Cerar. "In prosim, ne bodite tak demagog, da zavajate s takimi grozečimi podatki, med ljudmi poskušate ustvarjati strah, ki v resnici ni potreben."


Novinarka: Sanja Hrgota
Video: Planet TV

Cerarju zamerijo tudi pri DeSUS, in sicer to, da je SMC na lastno pest dvignila plače ravnateljem in direktorjem javnih zavodov. "Prav nič čudnega ni, da se večina zaposlenih v javnem sektorju počuti izigrane, neslišane," je dejal Benedikt Kopmajer iz stranke upokojencev. Cerar mu je odgovoril, da so morali odpraviti krivice in anomalije iz preteklosti, ko "so javni uslužbenci prejemali celo višjo plačo od direktorja, ki jim je nadrejen in katerega odgovornost je neprimerno višja, kar preprosto ni korektno".

Kopmajer je še opozoril, da gre za dvig plače privilegiranim, ko pa imamo na drugi strani gasilce, policiste, vojake, tudi upokojence. Kljub temu Cerar ostaja prepričan, da je njegova vlada delala dobro, še več, pripisuje si zasluge za izhod iz krize.

Erjavec in Židan presenečena nad potezo SMC
Kmetijski minister Dejan Židan in zunanji minister Karl Erjavec, ki sta oba v Bruslju, sta izrazila presenečenje, da je bil dosedanji direktor Umarja Boštjan Vasle na dopisni seji vlade imenovan le za v. d. direktorja za čas šestih mesecev.  Erjavec je dejal, da je bil z odločitvijo vlade z dopisne seje seznanjen iz medijev. Zadnjih 14 dni je bil sicer zaradi mednarodnih obveznosti večinoma v tujini, nad odločitvijo vlade pa je presenečen, saj ne razume, zakaj vlada Vasletu ni podelila novega mandata. "Upam, da pri tem ne gre za to, da se bo v zadnjih šestih mesecih menjavalo vse, kar je mogoče, saj to ne bo dobro," je poudaril Erjavec.

Presenečen je tudi Židan. "Presenetilo me je, da po tem, ko to mesto zaseda 10 let in izpolnjuje vse kriterije, ni bil imenovan," je dejal. Po njegovem mnenju bi vlada morala korektno ravnati s takšnim kadrom. "Ozadje mi ni poznano," je odgovoril na vprašanje, zakaj Vasle ni bil imenovan za poln mandat. "Odločevalcev ne iščite pri meni ali Erjavcu," je še dodal.

V SMC pa poudarjajo, da ima vlada zdaj čas, da pritegne širši nabor dobrih kandidatov. V roku sta sicer prispeli dve prijavi, oba kandidata pa sta izpolnjevala natečajne pogoje. Glede na to, da sta bila prijavljena kandidata le dva, se jim zdi odločitev vlade, da imenuje Vasleta za vršilca dolžnosti, razumna in razumljiva.

STA