Četrtek,
6. 6. 2013,
17.46

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Patria sojenje

Natisni članek

Četrtek, 6. 6. 2013, 17.46

8 let, 3 mesece

Sojenje v zadevi Patria je trajalo 244 ur in 31 minut, a zgodba še ni končana (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ljubljansko okrajno sodišče je v zadevi Patria opravilo 51 narokov, ki so skupno trajali 244 ur in 31 minut, so sporočili s sodišča. Zaslišali so 34 prič, od tega 16 tujih prek videokonference.

Stroški sojenja znašajo 25.847 evrov. Ob vložitvi obtožnega predloga je spis obsegal 12.200 strani, zdaj pa 21.700, od tega 600 z oznako zaupno.

Postopek zoper Zagožna in Wolfa se bo končal, ko bo mogoče Do letošnjega januarja je postopek tekel zoper pet obtoženih, od takrat dalje pa sta poslovnež Walter Wolf in nekdanji predsednik HSE Jože Zagožen izločena iz postopka. Postopek zoper njiju se bo končal, ko bo mogoče, so pojasnili na sodišču.

Pri Zagožnu je to odvisno od njegovega zdravstvenega stanja. Sodišče je aprila pridobilo izvedensko mnenje, ki kaže, da Zagožen še najmanj pol leta ni zmožen udeležbe na glavni obravnavi. Po tem roku bo sodišče odredilo dopolnitev izvedenskega mnenja.

Zoper Wolfa pa je odrejen pripor, razpisana mednarodna tiralica ter evropski nalog za prijetje in predajo. Ko se bo to zgodilo, bo nemudoma steklo sojenje, pravijo na sodišču. Možnosti, da bi zoper Wolfa kazenski postopek vodili v odsotnosti pa ni, so še razložili.

Sodnikova neodvisnost je najpomembnejši steber pravne države Sojenje v zadevi Patria se po oceni sodišča od drugih postopkov razlikuje po trajanju, obsežnosti dokaznega gradiva in zahtevnosti dokaznega postopka, nenazadnje pa tudi po izjemnem zanimanju medijev, politike in druge javnosti.

Vsi trije v sredo obtoženi so že napovedali pritožbo. To bodo lahko vložili v 15 dneh po prejemu pisnega odpravka sodbe, kar se bo po predvidevanjih sodišča zgodilo po sodnih počitnicah.

Na sodišču se sicer tudi zavedajo, da se številnim komentarjem in vrednostnim ocenam sodbe ni mogoče izogniti, želijo pa ob tem opozoriti, da je sodnikova neodvisnost najpomembnejši steber pravne države.