Sreda,
15. 5. 2013,
17.12

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

SLS

Sreda, 15. 5. 2013, 17.12

8 let, 7 mesecev

SLS opozarja pred povišanjem katastrskega dohodka

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Nova metodologija določanja katastrskega dohodka bi po mnenju SLS povzročila izjemno povečanje obremenitve lastnikov kmetijskih zemljišč in gozdov.

Predlagane lestvice katastrskega dohodka namreč predstavljajo podlago za določitev dohodninske osnove na podlagi tega dohodka že za leto 2013, kar pomeni bistveno povečanje davčne obremenitve lastnikov kmetijskih zemljišč in gozdov, opozarjajo v SLS.

Država bi pobrala približno 30 milijonov evrov davka Katastrski dohodek bi se zaradi nove metodologije lahko povečal tudi za več kot petkrat, z 61 na 311 milijonov evrov, s tega naslova pa bi država pobrala približno 30 milijonov evrov davka. Od višine katastrskega dohodka je, poleg določitve osnove za dohodnino, odvisen tudi vstop v sistem davka na dodano vrednost in obvezno vodenje računovodstva, dodajajo.

Poslanska skupina SLS je zato že vložila zahtevo za sklic nujne seje odbora za kmetijstvo, gozdarstvo, prehrano in okolje ter odbora za finance in monetarno politiko v zvezi z novo metodologijo določanja katastrskega dohodka.

Geodetska uprava je na podlagi zakona o ugotavljanju katastrskega dohodka, ki je bil sprejet februarja 2011 in je določil drugačen način določanja tega dohodka, pripravila nove lestvice. Iz predloženega gradiva, ki je trenutno v javni obravnavi, je mogoče razbrati, da so povečanja katastrskega dohodka glede na posamezno vrsto rabe izjemna. Nekatere vrednosti, ocenjene po novi metodologiji, se namreč glede na tiste iz 2010 povečujejo tudi za več kot 10-krat.

SLS: Znižale se bodo tudi posamezne socialne pravice V SLS opozarjajo, da je posledica dviga katastrskega dohodka tudi znižanje posameznih socialnih pravic. Marsikdo bo s tem presegel zakonsko določeni cenzus za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev, predvsem na področju družinske politike (doplačila za vrtec, štipendije, otroški dodatek, idr.).

"Če v ta ozir prištejemo še predvidene interventne ukrepe na področju zdravstva, ki naj bi prav tako obremenili določen segment kmetov, je jasno, da bodo kategorije prebivalstva, ki se že tako komajda prebijajo iz dneva v dan in so že plačali svoj davek zaradi gospodarske krize z nižjimi prejemki, še enkrat več postali tisti, na plečih katerih se kriza rešuje," še opozarjajo v SLS.