David Kos

Sobota,
29. 8. 2015,
12.00

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Slovenska vojska Andreja Katič

Sobota, 29. 8. 2015, 12.00

8 let, 7 mesecev

Slovenska vojska se še ne bo vključila v reševanje begunske krize

David Kos

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Slovenija v reševanje begunske krize za zdaj ne predvideva vključevanja vojske, je dejala obrambna ministrica Andreja Katič.

Kot je v pogovoru za časnik Večer dejala Katičeva, bodo to storili v poznejši fazi, če bi se pokazale potrebe, in sicer predvsem v obliki logistične pomoči, s prevozi, prehrano, nastanitvenimi kapacitetami, zagotavljanjem higienske in zdravstvene oskrbe.

Ministrstvo bo ponudilo nastanitvene kapacitete, če bo prišlo več kot 500 beguncev Katičeva pravi, da gre pri begunski krizi v prvi vrsti za reševanje humanitarne krize. Obrambno ministrstvo bi se s svojimi zmogljivostmi vključilo, če bi se v Sloveniji nastanilo več kot 500 migrantov.

Tedaj nameravajo ponuditi nastanitveni center v Logatcu. Za primer preusmeritve migracijskih tokov prek slovenskega ozemlja so na upravi za zaščito in reševanje že pretehtali vse morebitne scenarije in se posvetovali z vsemi humanitarnimi organizacijami, je pojasnila ministrica.

Vsi v mednarodni skupnosti nosijo del odgovornosti Po ministričinem mnenju razmere s seboj prinašajo tudi varnostno tveganje, a ne le zaradi prihoda beguncev, temveč zlasti zaradi razlogov, ki spodbujajo migracijske tokove in beg ljudi iz njihovih domovin.

Ob tem priznava, da vsi v mednarodni skupnosti nosijo del odgovornosti za eskalacijo bližnjevzhodnih napetosti do te mere, da družine z otroki bežijo pred revščino in vojno. Tega bi se morali po njenem mnenju pri reševanju te problematike vsi zavedati.