Ponedeljek,
23. 12. 2013,
16.31

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

prihodnost

Ponedeljek, 23. 12. 2013, 16.31

8 let, 7 mesecev

Slovenci se ne veselimo leta, ki prihaja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Novo leto pomeni novi izzivi, nove priložnosti, nove možnosti, nov začetek in novo upanje. A Slovenci se leta 2014 sploh ne veselimo, kažejo rezultati javnomnenjske ankete.

Skoraj tretjina vprašanih v anketi javnega mnenja Episcenter je odgovorila, da se v letu, ki prihaja, ne veselijo ničesar. Psiholog Matej Tušak pravi, da je to znak, da so se ljudje navadili, da izhoda ni, in ga zato ne iščejo več.

Fenomen naučene nemoči Gre za fenomen naučene nemoči, ki izhaja iz znanstvenega eksperimenta s podgano, zaprto v kletko, na katero so spustili elektrošok, pojasnjuje psiholog. Sicer se je vedla običajno, ko pa so spustili elektrošok, je panično iskala izhod. V naslednjem koraku so pred elektrošokom spustili zvok, ko ga je slišala, se je začela vesti enako kot ob elektrošoku. Po več poskusih je ugotovila, da bo krizno situacijo najlažje preživela in jo odnesla s čim manj posledicami, če se na sredini kletke stisne čim bolj skupaj. Tako tudi ni opazila, da so med poskusom odprli celo stranico kletke in ji tako omogočili izhod.

Ko je najhuje, bi morali največ delati Tako je tudi z ljudmi, "so kot podgane, ležijo in čakajo, da bodo umrli", ponazarja Tušak. Po njegovem mnenju je to tudi razlog za to, da so anketiranci kot največjo skrb izrazili nadaljevanje in poglabljanje krize. "To je seveda narobe, taka družba ne bo perspektivna." Kot opozarja, bi morali takrat, ko je najhuje, delati največ. "Poskusiti bi morali tisoč stvari, da bi mogoče ena delovala. Ne pa da le govoriš, kako se ne da."

Pomemben je tudi pravi videz. Slediti in posnemati bi morali tiste, ki so našli izhode in jim je uspelo, spodbuja psiholog. Velik del odgovornosti po njegovem mnenju nosijo mediji, ki žal bolj ali manj iščejo le slabo, premalo pa poudarjajo dobre in pozitivne zgodbe.