Četrtek, 6. 3. 2014, 13.57
8 let, 7 mesecev
Slišite kdaj zvoke nasilja iz sosednjega stanovanja?
Nasilje nad ženskami je ena od najbolj razširjenih in skritih oblik kršitev človekovih pravic, opozarjajo v Društvu za nenasilno komunikacijo, kjer še navajajo, da nasilje temelji na neenakovrednih družbenih odnosih med spoloma, izvira pa iz neenakomerne porazdelitve zasebne in družbene moči med spoloma ter iz kulturnega okolja in sistema vzgoje.
Nasilno vedenje je največkrat naučeno in se prenaša iz generacije v generacijo.
Sledijo žaljivke, zmerjanje, vpitje, prelaganje krivde na žrtev, grožnje. Fizično nasilje pogosto preraste iz psihičnega nasilja, v partnerskem odnosu na primer takrat, ko je partner prepričan, da ga žrtev ne bo zapustila.
Fizično nasilje praviloma postaja vedno pogostejše in ima vedno hujše oblike. Dejanja, ki jih imamo za fizično nasilje, so med drugim: klofutanje, pretepanje, brcanje, boksanje, suvanje, lasanje …
Prav tako je dejanje, ki je storjeno proti volji ženske, z izsiljevanjem, zlorabo moči, uporabo fizične sile ali z grožnjo. Tudi spolni odnos proti želji žene ali partnerice je posilstvo.
Povzročitelji se namreč zavedajo, da jih bodo partnerice, če bodo od njih ekonomsko odvisne, težko zapustile.
Ko je govor o oblikah izkoriščanja v primerih trgovine z ženskami in deklicami, največkrat govorimo o prisilni prostituciji, prisilnem delu, beračenju, služabništvu, lažnih porokah ali trgovanju s človeškimi organi, tkivom in krvjo.
Nasprotno, povzročitelji nasilja ponavadi v javnosti ne kažejo nobenih očitnih zunanjih znakov ali vedenjskih motenj. Tudi moški, ki v družbi veljajo za zelo uglajene, mirne ljudi ter dobre može in očete, lahko povzročajo nasilje v družini.
Dobro je vedeti:
- Če ne pokličete policije za posredovanje, ko se nasilje dogaja, lahko podate prijavo nasilja pozneje. Nasilje lahko prijavite na lokalni policijski postaji, na policijski upravi ali na okrožnem državnem tožilstvu.
- Če ste utrpeli kakršnekoli poškodbe, se obrnite tudi na zdravnico ali zdravnika. Tudi če vas partner zlorablja psihično in/ali čustveno, se obrnite na zdravnico ali zdravnika, ki naj vas informira o mogoči nadaljnji pomoči.
- Če ste fizično ogroženi, se lahko za krajši čas umaknete v katerega od kriznih centrov, ki delujejo vse dni v tednu, 24 ur na dan. Za daljše obdobje (največ eno leto) pa se lahko umaknete tudi v varne hiše, ki stojijo na tajnih lokacijah in so varovane.